top of page

College Basketball Schedule for Wednesday, 11-23-22

Wednesday, November 23, 2022


Rhode Island vs. Illinois State (Seventh Place Game; Cayman Islands Classic; George Town, Grand Cayman, Cayman Islands) at 11 a.m. (FloSports)

Northern Illinois vs. LIU (Third Place Game; Fort Myers Tip-Off; Palms Division; Suncoast Credit Union Arena; Fort Myers, FL) at 11 a.m.

Northern Kentucky vs. Toledo (Seventh Place Game; Gulf Coast Showcase; Hertz Arena; Estero, FL) at 11 a.m. (FloSports)


American U. at Georgetown at 11:30 a.m. (FS2)


Charlotte at Detroit Mercy at noon (ESPN+)

[#3] Kansas vs. North Carolina St. (Battle 4 Atlantis; Paradise Island, Bahamas) at noon (ESPN)


E. Michigan vs. Winthrop (Cancun Challenge-Third Place Game; Mayan Division; Hard Rock Hotel Riviera Maya) at 12:30 p.m. (FloSports)


Chicago St. at Cleveland St. at 1 p.m. (ESPN+)

SUNY Old Westbury (D-III) at St. Peter’s at 1 p.m. (ESPN+)

North Greenville U. (D-II) at Wofford at 1 p.m. (ESPN+)


Western Kentucky vs. Tulane (Fifth Place Game; Cayman Islands Classic; George Town, Grand Cayman, Cayman Islands) at 1:30 p.m. (FloSports)

South Dakota vs. Sam Houston St. (Championship Game; Fort Myers Tip-Off; Palms Division; Suncoast Credit Union Arena; Fort Myers, FL) at 1:30 p.m.

East Carolina vs. UT Arlington (Fifth Place Game; Gulf Coast Showcase; Hertz Arena; Estero, FL) at 1:30 p.m. (FloSports)


Columbia at Binghamton at 2 p.m. (ESPN+)

Radford at William & Mary (William & Mary MTE) at 2 p.m. (FloSports)


Dayton vs. Wisconsin (Battle 4 Atlantis; Paradise Island, Bahamas) at 2:30 p.m. (ESPN)

Ohio St. vs. [#21] Texas Tech (Fifth Place Game; Maui Invitational; Lahaina Civic Center; Maui, HI) at 2:30 p.m. (ESPN2)


IPFW vs. So. Miss. (Cancun Challenge-Championship Game; Mayan Division; Hard Rock Hotel Riviera Maya) at 3 p.m. (FloSports)

Morgan St. at Loyola Marymount at 3 p.m. (WCC Network)

St. Thomas at Milwaukee at 3 p.m. (ESPN+)

The Citadel at New Orleans (Big Easy Classic; New Orleans, LA) at 3 p.m. (ESPN+)

D’Youville College (D-II) at Niagara at 3 p.m. (ESPN+)

Valparaiso at Samford at 3 p.m. (ESPN+)

CS Northridge vs. Central Michigan (Third Place Game; SoCal Challenge-Sand Division; Pavilion at Jserra; San Juan Capistrano, CA) at 3 p.m.


Maine at Central Connecticut St. at 3:30 p.m. (NEC Front Row)


McNeese St. at [#7] Baylor at 4 p.m. (ESPN+)

Jacksonville at Campbell at 4 p.m. (ESPN+)

Lipscomb at Chattanooga at 4 p.m. (ESPN+)

North Florida at [#15] Kentucky (Tribute Classic) at 4 p.m. (SECN+/ESPN+)

Wright St. vs. Weber St. (Vegas 4 MTE; Dollar Loan Center; Henderson, NV) at 4 p.m. (BallerTV via Wright St. website)


Brescia U. (NAIA) at Eastern Kentucky at 4:30 p.m. (ESPN+)


BYU vs. USC (Battle 4 Atlantis; Paradise Island, Bahamas) at 5 p.m. (ESPN2)

Akron vs. Nevada (Third Place Game; Cayman Islands Classic; George Town, Grand Cayman, Cayman Islands) at 5 p.m. (FloSports)

Indiana St. vs. Drexel (Third Place Game; Gulf Coast Showcase; Hertz Arena; Estero, FL) at 5 p.m. (FloSports)

[#14] Arizona vs. [#10] Creighton (Championship Game; Maui Invitational; Lahaina Civic Center; Maui, HI) at 5 p.m. (ESPN)


Denver vs. IUPUI (Big Easy Classic; Lakefront Arena; New Orleans, LA) at 5:30 p.m. (Privateers Sports Network via UD website)

Tennessee St. vs. High Point (Championship Game; SoCal Challenge-Sand Division; Pavilion at Jserra; San Juan Capistrano, CA) at 5:30 p.m.


Mississippi Valley St. at Air Force (Collegiate Hoops Roadshow) at 6 p.m. (MWN)

Bradley vs. Liberty (Cancun Challenge-Third Place Game; Riviera Division; Hard Rock Hotel Riviera Maya) at 6 p.m. (CBSSN)

Kent St. at College of Charleston at 6 p.m. (FloSports)

Georgia Tech vs. Marquette (Fort Myers Tip-Off; Beach Division; Third Place Game; Suncoast Credit Union Arena; Fort Myers, FL) at 6 p.m. (FS1)

U. of Lynchburg (D-III) at Queens U. at 6 p.m. (ESPN+)

Alcorn St. vs. Texas A&M-Corpus Christi (Golden Turkey Classic; Don Haskins Center; El Paso, TX) at 6 p.m. [NO TV]


UC Riverside vs. Abilene Christian (Vegas 4 MTE; Dollar Loan Center; Henderson, NV) at 6:30 p.m. (BallerTV via ACU website)

Arkansas-Little Rock at [#11] Indiana (Hoosier Classic) at 6:30 p.m. (BTN)

St. Francis (NY) at Miami, FL at 6:30 p.m. (ACCN)


UMass-Lowell at Brown at 7 p.m. (ESPN+)

Idaho at Cal Poly (Pacific MTE) at 7 p.m. (ESPN+)

Alabama St. at Duquesne at 7 p.m. (ESPN+)

Appalachian St. at East Tennessee St. at 7 p.m. (ESPN+)

Stony Brook at FIU (FIU MTE) at 7 p.m. (CUSA.tv)

Coastal Carolina at Missouri (Collegiate Hoops Roadshow) at 7 p.m. (SECN+/ESPN+)

Merrimack at Providence at 7 p.m. (FS2)

Franciscan U. (D-III) at St. Francis (Pa.) at 7 p.m. (NEC Front Row)

Menlo College (D-III) at Santa Clara at 7 p.m. (WCC Network)

Evansville at UCF at 7 p.m. (ESPN+)


Butler vs. [#22] Tennessee (Battle 4 Atlantis; Paradise Island, Bahamas) at 7:30 p.m. (ESPN2)

LSU vs. Kansas St. (Championship Game; Cayman Islands Classic; George Town, Grand Cayman, Cayman Islands) at 7:30 p.m. (FloSports)

Kansas City vs. FGCU (Championship Game; Gulf Coast Showcase; Hertz Arena; Estero, FL) at 7:30 p.m. (FloSports)

Louisville vs. Cincinnati (Seventh Place Game; Maui Invitational; Lahaina Civic Center; Maui, HI) at 7:30 p.m. (ESPNU)


Louisiana Tech at Alabama A&M (Alabama A&M/Samford MTE) at 8 p.m. (YouTube via AAMU website)

Idaho St. at Lindenwood at 8 p.m. (ESPN+)

Paul Quinn College (non-D1) at St. Louis at 8 p.m. (ESPN+)


Auburn vs. Northwestern (Cancun Challenge-Championship Game; Riviera Division; Hard Rock Hotel Riviera Maya) at 8:30 p.m. (CBSSN)

Utah vs. Mississippi St. (Fort Myers Tip-Off; Beach Division; Championship Game; Suncoast Credit Union Arena; Fort Myers, FL) at 8:30 p.m. (FS1)

Jackson St. at Michigan at 8:30 p.m. (BTN)

South Carolina St. at Wake Forest at 8:30 p.m. (ACCN)


CS Bakersfield at UTEP (Golden Turkey Classic; Don Haskins Center; El Paso, TX) at 9 p.m. (CUSA.tv)


Fresno St. vs. Washington (Wooden Legacy; Anaheim Convention Center Arena; Anaheim, CA) at 9:30 p.m. (ESPNU)


[#17] San Diego St. vs. [#9] Arkansas (Third Place Game; Maui Invitational; Lahaina Civic Center; Maui, HI) at 10 p.m. (ESPN2)

Pacific Lutheran (D-III) at Seattle U. at 10 p.m. (ESPN+)

North Alabama at UC Santa Barbara (UC Santa Barbara MTE) at 10 p.m. (ESPN+)


Minnesota vs. UNLV (Championship Game; SoCal Challenge-Surf Division; Pavilion at Jserra; San Juan Capistrano, CA) at 10:30 p.m. (CBSSN)

Pepperdine at [#19] UCLA at 10:30 p.m. (Pac-12N)


Vanderbilt vs. St. Mary’s (Wooden Legacy; Anaheim Convention Center Arena; Anaheim, CA) at 11:59 p.m. (ESPN2)


Cal Baptist vs. Southern Illinois (Third Place Game; SoCal Challenge-Surf Division; Pavilion at Jserra; San Juan Capistrano, CA) at 1 a.m. (technically 11/24) (CBSSN)


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page