2019-20 College basketball season schedule (Updated 8/4/19 at 11:59 p.m.-like a Hawaii game)

Here is the update I promised earlier with the Sun Belt conference matchups added in, along with some foreign tour results from today. Enjoy!

2019-2020 College basketball schedule (updated 8/4/19)

118 of 353 non-conference schedules announced (WV, UF, Purdue, Xavier, Arizona, LBSU, Butler, Kansas, UNLV, C. Ark., Providence, Stanford, USC, Nebraska, Brown, UNC, UCLA, Cal Baptist, Marist, Cal, Air Force, Ariz. St., Marquette, Missouri St., Idaho St., Quinnipiac, Kansas St., Temple, W.F., Towson, Texas, Pepperdine, Norfolk St., JMU, Santa Clara, Iowa St., CofC, Stony Brook, Fairfield, UGa, Ole Miss, Nevada, Ala. A&M, Notre Dame, Michigan, Duke, Green Bay, Syracuse, Wisconsin, Yale, Va. Tech, FSU, Utah, Charlotte, Canisius, Sacred Heart, Boston U, Penn St., UVa, UNCW, SJSU, ORU, Wichita St., Okla. St., Liberty, App. St., Texas Tech, UMass, Maine, UK, Miss. St., Wright St., Rutgers, Hofstra, Chatt., B.C., NAU, UCF, SFA, LSU, Siena, NH, Wash. St., TCU, LaSalle, Tulsa, Miami (FL), Mich. St., Binghamton, Rhode Island, UConn, Oakland, NW, Dayton, Texas A&M, UTEP, Ark. St., St. John’s, Harvard, Texas St., W. Mich., Pitt, G. Mason, ODU, Vermont, Rice, Wofford, Columbia, Hartford, Maryland, LIU, Ind. St., Texas So., UMass-L, Auburn, CCSU, WCU, SFU (Pa.))

All Times ET

FOREIGN TOUR GAMES

Thursday, July 25, 2019

Central Arkansas 76, Stella Azzurra Academy 45 (Rome, Italy) C. Ark. 1-0

Saturday, July 27, 2019

C. Arkansas 108, Tuscany Select 42 (Florence, Italy) C. Ark. 2-0

Monday, July 29, 2019

C. Arkansas 121 vs. Vento Select 67 (Venice, Italy) C. Ark. 3-0

Tuesday, July 30, 2019

C. Arkansas 87 vs. Lombaradia 82 (Lake Como, Italy) Central Arkansas 4-0

Wednesday, July 31, 2019

Ball State 79 vs. Costa Rica Select 58 (San Jose, Costa Rica) Ball St. 1-0

Ga. Southern vs. ??? (Madrid, Spain) Ga. Southern 1-0

Thursday, August 1, 2019

Ball State 68 vs. U. of Ottawa 65 (San Jose, Costa Rica) Ball St. 2-0

Cal Baptist 79 vs. Sydney Kings 80 (Sydney, Australia) Cal Baptist 0-1

Friday, August 2, 2019

Ball St. 70 vs. U. of Ottawa 61 (San Jose, Costa Rica) Ball State 3-0

Cal Baptist 80 vs. Basketball Australia Centre of Excellence 85 (Canberra, Australia) Cal Baptist 0-2

Ga. Southern vs. ??? (Barcelona, Spain) Ga. Southern 2-0

Saturday, August 3, 2019

Evansville 84 vs. London Lions 82 (London, England) Evansville 1-0

Furman vs. ??? (Bahamas) Furman 1-0

Ga. Southern vs. ??? (Barcelona, Spain) Ga. Southern 3-0

N. Florida 92 vs. UPR Bayamon 82 (San Juan, Puerto Rico) UNF 1-0

N. Iowa 108 vs. Baskethood 75 (Mazzano, Italy) N. Iowa 1-0

Temple 98 vs. Commonwealth Bank Giants 96 (Nassau, Bahamas) Temple 1-0

Sunday, August 4, 2019

Drake vs. U. of Ottawa (San Jose, Costa Rica) at 6 p.m.

Furman vs. ??? (Bahamas) Furman 2-0

McNeese St. vs. Commonwealth Bank Giants (Bahamas)

N. Dakota St. 66 vs. Guayama Brujos 64 (Ponce, Puerto Rico) NDSU 1-0

N. Iowa 101 vs. Vicenza All-Stars 64 (Vicenza, Italy) N. Iowa 2-0

USF 71 vs. U. of Quebec 66 (Montreal, CA) USF 1-0

Wright St. vs. TBD (Italy)

Monday, August 5, 2019

Cal Baptist vs. Dandenong Rangers (Melbourne, Australia) at 7:30 p.m. (Facebook live feed via Cal Baptist website)

Creighton at Basketball Australia Centre of Excellence at 4 a.m. (North Sydney, Australia)

Drake vs. Costa Rica Select (San Jose, Costa Rica) at 9 p.m.

Evansville vs. Gembo Borgerhout (Bruges, Belgium)

McNeese St. vs. U. of Kaduna (Bahamas)

Nebraska vs. Stella Azzurra Academy (Rome, Italy)

N. Florida vs. UC Bayamon (San Juan, Puerto Rico) at 7 p.m.

Temple vs. Commonwealth Bank Giants (Nassau, Bahamas) at 7 p.m.

Texas A&M vs. Panama All Stars (San Jose, Costa Rica)

USF vs. Laval U. (Quebec City, CA) at 7 p.m.

Tuesday, August 6, 2019

Cal Baptist vs. Melbourne United (Melbourne, Australia)

DePaul vs. U25 Netherlands team (Paris, France)

Drake vs. U. of Ottawa (San Jose, Costa Rica) at 6 p.m.

Illinois vs. CUS Insubria (Milan, Italy) at 1 p.m.

Minnesota vs. Stella Azzurra Academy (Rome, Italy)

N. Florida vs. Bayamon Select (San Juan, Puerto Rico) at 1 p.m.

Temple vs. Nigerian National team (Nassau, Bahamas) at 7 p.m.

Texas A&M vs. Costa Rica All Stars (San Jose, Costa Rica)

W. Virginia vs. Madrid All-stars at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

Wednesday, August 7, 2019

Cal Baptist vs. Cairns Taipans (Cairns, Australia)

Evansville vs. Parisian Select (Paris, France)

Illinois vs. Gazzada All-Starts (Milan, Italy) at 2 p.m.

McNeese St. vs. IBA Elite (Bahamas)

Nebraska vs. Silute BC (Ponte Buggianese, Italy)

N. Dakota St. vs. TBD (Rincon, Puerto Rico)

N. Iowa vs. TBD (Rome, Italy)

Rutgers vs. Madrid All-Stars (Madrid, Spain) at 1:30 p.m.

Texas A&M vs. Panama All Stars (San Jose, Costa Rica)

USF vs. Carleton (Montreal, CA) at 7 p.m.

Thursday, August 8, 2019

Creighton at Cairns Taipans (Cairns City, Queensland, Australia) at 6:30 a.m.

DePaul vs. Paris All-Stars (Paris, France)

Minnesota vs. Tuscan Select (Florence, Italy)

Nebraska vs. Silute BC (Ponte Buggianese, Italy)

Pittsburgh vs. TBD (Rome, Italy)

Quinnipiac vs. Concordia (Montreal, CA) at 8 p.m.

UNC Wilmington vs. TBD (Venice, Italy)

USF vs. McGill U. (Montreal, CA) at 6 p.m.

Friday, August 9, 2019

Houston vs. Stella Azzurra Academy (Rome, Italy) at 2:30 p.m.

Illinois vs. Livorno All-Stars (Florence, Italy) at 2 p.m.

Minnesota vs. Como Select (Bologna, Italy)

N. Dakota St. vs. TBD (San Juan, Puerto Rico)

Seton Hall vs. Italian Select team-TBA (Venice, Italy) at 1 p.m. (FloHoops) $$

W. Virginia vs. Valencia Basketball Academy at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

Saturday, August 10, 2019

Colgate vs. TBD (Rome, Italy)

Georgia Tech vs. TBD by Spanish Basketball Federation (Barcelona, Spain) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Illinois vs. Netherlands National B Team (Rome, Italy) at 1 p.m.

Illinois State vs. TBD (Rome, Italy)

Pittsburgh vs. TBD (Pisa, Italy)

Quinnipiac vs. U. of Laval (Quebec City, CA) at 3 p.m.

Rutgers vs. CC Basketball Academy (Valencia, Spain) at 1:30 p.m.

Xavier vs. TBD (Barcelona, Spain) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Sunday, August 11, 2019

Colgate vs. TBD (Rome, Italy)

Georgia Tech vs. TBD by Spanish Basketball Federation (Barcelona, Spain) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Seton Hall vs. Italian Select team-TBA (Florence, Italy) at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

W. Virginia vs. Barcelona All-stars at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

Monday, August 12, 2019

Creighton at Bullets Invitational (Auchenflower, Queensland, Australia) at 5 a.m.

DePaul vs. U25 Netherlands team (Rome, Italy)

E. Tenn. St. vs. Basketball Club Lokomotiv Pilsen (Czech Republic)

Georgetown vs. TBD (Nassau, Bahamas) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Houston vs. BC Silute-Lithuania (Ponte Buggianese, Italy) at 2:30 p.m.

Nebraska vs. Italian Select team (Costa Masnaga, Italy)

Pittsburgh vs. TBD (Vicenza, Italy)

Quinnipiac vs. McGill U. (Montreal, CA) at 7 p.m.

Rutgers vs. Mataro All-Stars (Barcelona, Spain) at 2:30 p.m.

Syracuse vs. Italian Select team (Verona, Italy) at 1 p.m. (FloHoops) $$

UNC Wilmington vs. TBD (Rome, Italy)

Xavier vs. TBD (Madrid, Spain) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Tuesday, August 13, 2019

Colgate vs. TBD (Florence, Italy)

Georgia Tech vs. TBD by Spanish Basketball Federation (Madrid, Spain) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Houston vs. LCC International U.-Lithuania (Ponte Buggianese, Italy) at 12:30 p.m.

Illinois State vs. TBD (Florence, Italy)

Iowa State vs. TBD (Rome, Italy) tentative

Wednesday, August 14, 2019

Georgetown vs. TBD (Nassau, Bahamas) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Rutgers vs. El Maresme All-Stars (Barcelona, Spain) at 2 p.m.

Seton Hall vs. Italian Select team-TBA (Rome, Italy) at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

Syracuse vs. Italian Select Team (Vicenza, Italy) at 1 p.m. (FloHoops) $$

Washington vs. TBD-Italian Series A team (Rome, Italy) at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

Xavier vs. TBD (Madrid, Spain) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Thursday, August 15, 2019

Georgetown vs. TBD (Nassau, Bahamas) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Georgia Tech vs. TBD by Spanish Basketball Federation (Madrid, Spain) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Houston vs. Italian Select (Costa Masnaga, Italy) at 2 p.m.

Illinois State vs. TBD (Treviso, Italy)

Iowa State vs. TBD (Pisa, Italy) tentative

Friday, August 16, 2019

Washington vs. TBD-Italian Series A team (Rome, Italy) at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

Saturday, August 17, 2019

E. Tenn. St. vs. Vasa Academy (Budapest)

Syracuse vs. Italian Select Team (Siena, Italy) at 6 a.m. (FloHoops) $$

Sunday, August 18, 2019

Iowa State vs. TBD (Vicenza, Italy) tentative

Syracuse vs. Italian Select Team (Rome, Italy) at 1 p.m. (FloHoops) $$

Washington vs. TBD-Italian Series A team (Florence, Italy) at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

Monday, August 19, 2019

E. Tenn. St. vs. BKG Prima SE

Tuesday, August 20, 2019

Washington vs. TBD-Italian Series A team (Florence, Italy) at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

Wednesday, August 21, 2019

Stanford vs. Stella Azzurra Academy (Rome, Italy)

Saturday, August 24, 2019

Stanford vs. LCC Intl. University (Costa Masnaga, Italy)

Sunday, August 25, 2019

Stanford vs. San Basket Massagno (Lugano, Switzerland)

Tuesday, August 27, 2019

Stanford vs. FC Bayern Munich (Munich, Germany) could be 8/26/19

TBA Games

Abilene Christian (Virgin Islands) Games between 8/6-8/12

Baylor (Italy) Games between 8/14-8/24

Belmont (Portugal) Games between 8/12-8/19

Boston U. (Spain) Games between 8/9-8/19

Brown (Spain) Games between 8/21-8/31

BYU (Italy) Games between 8/16-8/26

Cal Poly (England) Games between 9/1-9/9; 2 games in London & 1 in Leicester

Campbell (Argentina) Games between 8/8-8/19

Chattanooga (Bahamas) Games between 8/4-8/9

Delaware (Bahamas) Games between 8/5-8/11

Duquesne (Bahamas) Games between 8/5-8/12

Furman (Bahamas) Games between 8/2-8/8

Long Beach St. (Costa Rica) Games between 8/12-8/19

LSU (Spain) Games between 8/12-8/20

Marquette (Spain & France) 3 games between 8/9-8/18; 2 in Barcelona & 1 in Paris

Miami (FL) (Italy) 4 games between 8/9-8/18

M. Tenn. St. (Dominican Republic) Games between 8/10-8/17

Northwestern (France/Italy) Games between 8/19-8/31

Oakland (Greece) Games between 8/22-9/2

Stony Brook (Spain/France) Games between 8/10-8/20

UCF (Spain) 3 games between 8/6-8/15 (vs. Madrid Generals; Valencia All-Stars; & Catalonia All-Stars)

UMass (Virgin Islands) Games between 8/19-8/26

USC (Spain/France) Games between 8/6-8/16

Wright St. (Italy) Games between 8/2-8/12

Youngstown St. (Virgin Islands) Games between 8/13-8/18

EXHIBITION GAMES

Friday, October 18, 2019

Harvard-Crimson Madness at 7 p.m. (ESPN+)

Kentucky Blue-White Game at 7 p.m. (SECN)

Villanova at USC (For California Fire Foundation)

Saturday, October 19, 2019

Georgia College at Ga. Tech

Tuesday, October 22, 2019

TBA at FSU

Wednesday, October 23, 2019

E. Oregon U. at Idaho St. at 9 p.m.

Thursday, October 24, 2019

Daemen College at Buffalo at 7 p.m.

Fort Hays St. at Kansas at 8 p.m.

Rochester U. at Oakland

Friday, October 25, 2019

Emporia St. at Kansas St.

West Coast Baptist College at UNLV

Saturday, October 26, 2019

IU-Kokomo at Butler

Covenant at Chattanooga

NW Missouri St. at Duke

Rhode Island College at Rhode Island at 7 p.m.

Daemen College at Syracuse

Sunday, October 27, 2019

Georgetown College (KY) at Kentucky at 5 p.m. (SECN)

Husson U. at Maine at 1 p.m.

C. Arkansas vs. Oral Roberts (Fort Smith, AR)

Monday, October 28, 2019

Coast Guard at C. Conn. St.

Tuesday, October 29, 2019

Nebraska Wesleyan at College of Charleston

Montana Tech at Idaho St. at 9 p.m.

Albion College at Michigan St.

Capital U. at Notre Dame at 7 p.m.

Carleton U. at Syracuse

W. New England U. at UMass

Northeastern St. at Wichita St.

Wednesday, October 30, 2019

Harding at Arkansas St. at 8 p.m.

St. Martin’s at California

Fort Valley St. at Duke

Catholic U. at George Mason

Washburn at Kansas St.

Flagler at Miami, FL at 7 p.m.

Doane U. at Nebraska

Dickinson St. at N. Dakota St.

Saginaw Valley St. at Oakland

Christopher Newport U. at Old Dominion

Queens College at St. John’s

Stanislaus St. at UCLA

UT Tyler at Utah

Thursday, October 31, 2019

Pittsburg St. at Kansas at 8 p.m.

Quincy at Northwestern

St. Edward’s at Rice

Rockhurst at Tulsa

Friday, November 1, 2019

Colorado Christian at Air Force at 9 p.m.

Chico St. at Arizona

Eckerd at Auburn

U. of Indianapolis at Butler

TBA at FSU

Kentucky St. at Kentucky at 7 p.m. (SECN)

Fayetteville St. at Maryland

Saginaw Valley St. at Michigan

Winston-Salem St. at N. Carolina at 7:30 p.m.

Bellarmine at Notre Dame at 7 p.m.

Texas A&M-Kingsville at Texas A&M

Cameron at Texas St. at 8 p.m.

UW-La Crosse at Wisconsin

Saturday, November 2, 2019

TBA at Dayton

Eastern Mennonite at James Madison at 4 p.m.

LSU at La. Tech (Hoops 4 Disaster Relief)

Kalamazoo College at W. Michigan

Sunday, November 3, 2019

McGill U. at Maine at 1 p.m.

Monday, November 4, 2019

Mississippi College at Ole Miss

TBA

St. Norbert College at Marquette

REGULAR SEASON

Tuesday, November 5, 2019

Penn at Alabama

Rice at Arkansas

Ga. Southern at Auburn

C. Arkansas at Baylor

Northeastern at Boston U. (PLN/Stadium)

Brown at Bryant

Pepperdine at California

Jackson St. at Cal Baptist at 10:00 p.m.

Hartford at C. Conn. St.

USC Upstate at College of Charleston

Binghamton at Cornell

Kansas vs. Duke (State Farm Champions Classic; MSG, NY) (ESPN)

VMI at E. Carolina

Chattanooga at E. Kentucky

Portland Bible College (non-D1) at E. Washington

Bucknell at Fairfield

Fairleigh Dickinson-Florham (D-III) at Fairleigh Dickinson

N. Florida at Florida

Furman at Gardner-Webb

Navy at George Mason (ESPN+)

W. Carolina at Georgia

MIT (D-III) at Harvard at 7 p.m. (ESPN+)

Miss. Valley St. at Iowa St.

N. Dakota St. at Kansas St.

Michigan St. vs. Kentucky (State Farm Champions Classic; MSG, NY) (ESPN)

Columbia at Lafayette

UC Davis at Loyola (IL)

Loyola (MD) at Marquette

Holy Cross at Maryland

Appalachian St. at Michigan at 7 p.m.

Cleveland St. at Minnesota

FIU at Mississippi St.

UC Riverside at Nebraska

Utah at Nevada

Curry College (D-III) at New Hampshire

Greensboro College (D-III) at Norfolk St. at 8 p.m.

Old Dominion at N. Iowa

Goshen College (NAIA) at Oakland

UMES at Penn St.

Sacred Heart at Providence

Green Bay at Purdue

LIU at Rhode Island at 7 p.m.

Ohio at St. Bonaventure

UC Irvine at San Diego

Texas Southern at San Diego St.

UC Santa Cruz (D-III) at Santa Clara

American at Siena

Yale at Stony Brook

Drexel at Temple

Alabama A&M at Tennessee St.

N. Colorado at Texas

Texas Lutheran (D-III) at Texas St. at 8:30 p.m.

E. Illinois at Texas Tech

George Washington at Towson

Houston Baptist at Tulsa at noon

UMass Lowell at UMass

Johnson & Wales (NAIA) at UNC Wilmington at 7 p.m.

IPFW at UNLV

FAMU at USC

New Mexico Highlands U. (D-II) at UTEP at 9 p.m.

Toledo at Valparaiso

St. Francis (Pa.) at VCU

Nebraska Omaha at Wichita St.

St. Mary’s vs. Wisconsin (Sioux Falls, SD; Sanford Pentagon)

Erskine College (D-II) at Wofford at 7 p.m.

Central State U. (D-II) at Wright St.

Idaho St. at Wyoming

Jacksonville at Xavier

Conference games:

Va. Tech at Clemson (ACC) (ESPN2/U)

Louisville at Miami, FL (ACC) (ACCN)

Ga. Tech at N.C. State (ACC) (ACCN)

Wednesday, November 6, 2019

N. Arizona at Arizona

Arkansas-Monticello (D-II) at Arkansas St. at 8 p.m.

IUPUI at Butler

San Jose St. at Hofstra at 7 p.m.

SIU-Edwardsville at Iowa

Charlotte at James Madison at 7:30 p.m.

Merrimack College at Maine at 7 p.m.

Oral Roberts at Oklahoma St.

Mercer at St. John’s

Montana at Stanford

Letourneau (D-III) at Stephen F. Austin

Northwestern St. at Texas A&M

Long Beach St. at UCLA

McNeese St. at W. Michigan

Conference games:

Wake Forest at Boston College (ACC) (ESPN2/U)

Notre Dame at North Carolina (ACC) at 7 p.m. (ACCN)

FSU at Pittsburgh (ACC) (ESPN2/U)

Virginia at Syracuse (ACC) (ACCN)

Thursday, November 7, 2019

Idaho St. at Air Force at 9 p.m.

Ferrum College (D-III) at Appalachian St.

Hendrix College (D-III) at C. Arkansas

Mayville St. (NAIA) at N. Dakota St.

Bryant at Rutgers

Southwestern U. (D-III) at TCU

Seattle at Washington St.

Friday, November 8, 2019

Davidson vs. Auburn (Annapolis, MD; Veterans Classic) at 6 p.m. (CBSSN)

Cal Lutheran (non-D1) at Cal Baptist at 10 p.m.

Fairleigh Dickinson at DePaul

Colorado St. at Duke

Longwood at George Mason (ESPN+)

UNC Greensboro at Kansas at 8 p.m.

E. Kentucky at Kentucky

Radford at Liberty

UMass Lowell at LIU

Bowling Green at LSU

FAU at Miami, FL at 7 p.m.

Sam Houston St. at Mississippi St.

E. Carolina at Navy (Annapolis, MD; Veterans Classic) at 8:30 p.m. (CBSSN)

Penn State Wilkes Barre (D-II) at Norfolk St. at 7 p.m.

Harvard at Northeastern at 7 p.m.

Merrimack College at Northwestern

Delaware vs. Oakland (Sunshine Slam Tournament; Kissimmee, FL) at 5 p.m. (FloHoops) $$

Arkansas St. at Ole Miss

Houston Baptist at Oral Roberts

St. Francis (Pa.) at Richmond

Vermont at St. Bonaventure

Cal Poly at Santa Clara

E. Washington at Seattle

Sacred Heart at UConn

North Carolina at UNC Wilmington

Portland at USC

S. Illinois vs. UTSA (Sunshine Slam Tournament; Kissimmee, FL) at 7:30 p.m. (FloHoops) $$

Miss. Valley St. at Utah

Marist at VMI at 7 p.m.

Coppin St. at Va. Tech

Baylor vs. Washington (Armed Forces Classic; Anchorage, AK)

Akron at West Virginia

E. Illinois at Wisconsin

Siena at Xavier

Oberlin (D-III) at Yale

Saturday, November 9, 2019

Texas St. at Air Force at 4 p.m.

SUNY Poly (D-III) at Boston U. (PLN/Stadium)

Canisius at Brown

New Orleans at Butler

Tennessee St. at Chattanooga

Georgia St. at College of Charleston

Arizona St. vs. Colorado (Pac-12 China Game; Shanghai, China; “non-conference” game)

Indiana St. at Dayton

Ball St. at Evansville

UMass at Fairfield

UMBC at FGCU at 7 p.m.

Longwood at George Mason

C. Arkansas at Georgetown (Empire Classic Regional Round game)

UW-Stout (D-III) at Green Bay at 7 p.m.

Monmouth at Hofstra

Portland St. at Indiana

Iona at LaSalle (ESPN+)

San Diego at Long Beach St.

Rhode Island at Maryland

Wright St. at Miami O.

W. Michigan at Milwaukee

Oklahoma vs. Minnesota (Sanford Pentagon Showcase; Sioux Falls, SD)

Southern at Murray St.

S. Utah at Nebraska

Loyola Marymount at Nevada

Holy Cross at New Hampshire

Robert Morris at Notre Dame (MABC Invitational) at noon

UMKC at Oklahoma St.

Boise St. at Oregon

Iowa St. at Oregon St.

Wagner at Penn St.

UC Irvine at Pepperdine

Nicholls St. at Pittsburgh

NJIT at Providence

Texas at Purdue

Penn at Rice

C. Conn. St. at St. John’s

Stony Brook at Seton Hall

Delaware vs. S. Illinois (Sunshine Slam Tournament; Kissimmee, FL) at 3 p.m. (FloHoops) $$

CS Fullerton at Stanford

N.C. Central at Stephen F. Austin

Morgan St. at Temple

Bethune-Cookman at Texas Tech

UNC Asheville at The Citadel

Goucher College (Div. III) at Towson

Prairie View A&M at UCF

Kansas St. at UNLV

Tulsa at UT Arlington

Oakland vs. UTSA (Sunshine Slam Tournament; Kissimmee, FL) at 5:30 p.m. (FloHoops) $$

Gardner-Webb at W. Carolina at noon

Texas Southern at Wichita St.

High Point at Wofford at 7 p.m.

Sunday, November 10, 2019

Illinois at Arizona

Vermont at Bucknell

Abilene Christian at Drexel

FSU at Florida

Maine at Harvard at 2 p.m. (ESPN+)

UMES at Liberty

Youngstown St. at Louisville (Global Sports Shootout)

Binghamton at Michigan St.

Alabama St. at Missouri St.

UMass Lowell at Ohio St.

St. Joseph’s at Old Dominion

Wayland Baptist (NAIA) at Rice

Niagara at Rutgers

Portland at San Jose St. at 5 p.m.

Oakland vs. S. Illinois (Sunshine Slam Tournament; Kissimmee, FL) at 1 p.m. (FloHoops) $$

UC Santa Barbara at UCLA

Boston College at USF

Delaware vs. UTSA (Sunshine Slam Tournament; Kissimmee, FL) at 3:30 p.m. (FloHoops) $$

James Madison at Virginia

Columbia at Wake Forest at 2 p.m.

Monday, November 11, 2019

FGCU at Dartmouth

Elon at Ga. Tech

DePaul at Iowa (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Bowling Green vs. Jacksonville (Miami, FL)

Cal Poly at N. Dakota St.

Yale at San Francisco

Farmingdale St. (D-III) at Stony Brook

UL Monroe at Texas A&M

Alabama A&M at UAB

Texas A&M-Corpus Christi at Vanderbilt

Presbyterian at VMI at 7 p.m.

Tuesday, November 12, 2019

Youngstown St. at Akron (Global Sports Shootout)

E. Carolina at Appalachian St. at 7 p.m.

N. Texas at Arkansas

Air Force at Army

Minnesota at Butler (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

UNLV at California

Pepperdine at CS Northridge

Davidson at Charlotte

C. Arkansas at Duke (Empire Classic Regional Round game)

The Citadel at Georgia

Fairfield at Holy Cross

N. Illinois at Iowa St.

Evansville at Kentucky

S. Carolina St. at Liberty

Hartford at Marist

Creighton at Michigan (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Cleveland St. at Missouri St.

UT-Arlington at Nevada

UTEP at New Mexico St.

Rice at Northwestern St.

Howard at Notre Dame (MABC Invitational) at 7 p.m.

Norfolk St. at Ole Miss

Memphis vs. Oregon (Phil Knight Invitational; Portland, OR)

Oklahoma vs. Oregon St. (Phil Knight Invitational; Portland, OR)

Nicholls St. at Rhode Island (Jersey Mike’s Jamaica Classic campus game) at 7 p.m.

Pittsburgh at Robert Morris at 6 p.m.

New Hampshire at St. John’s

Washington St. at Santa Clara

St. Bonaventure at Siena (Franciscan Cup) at 7 p.m.

Auburn at S. Alabama

New Orleans at SMU

Long Beach St. at Stanford

UL Lafayette at TCU

Wright St. at Tennessee Tech

Cal Baptist at Texas (Empire Classic Regional Round game)

Prairie View A&M at Texas St. at 8 p.m.

Kent St. at Towson

Chattanooga at Troy

Oral Roberts at Tulsa

Miami, FL at UCF

Northeastern at UMass

UMass Boston (D-III) at UMass Lowell at 7 p.m.

Campbell at UNC Wilmington

S. Dakota St. at USC

New Mexico St. at UTEP at 9 p.m.

N. C. A&T at W. Carolina

Mississippi Valley St. at W. Michigan

William & Mary at Wofford (Hall of Fame Classic Sub-Host Round Campus Game) at 7 p.m.

Missouri at Xavier

Wednesday, November 13, 2019

Canisius at Albany at 7 p.m.

High Point at Boston College (Gotham Classic)

Quinnipiac at Brown

Hofstra at Bucknell

Oklahoma St. at College of Charleston

Binghamton at Columbia (Hall of Fame Tip-Off Tournament campus game)

LIU at George Mason (ESPN+)

Shenandoah U. (D-III) at James Madison at 5 p.m.

Monmouth at Kansas St. (Fort Myers Tip-Off campus game)

Indiana St. at Louisville

Purdue at Marquette (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

St. Francis (Pa.) at Morgan St.

Green Bay at New Mexico (Legends Classic Regional Round Game)

Providence at Northwestern (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Villanova at Ohio State (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Loyola (MD) at Old Dominion

LaSalle at Penn (The Palestra; Philadelphia, PA)

Drexel at Rutgers

E. Washington at St. Louis (Gotham Classic)

Niagara at Stephen F. Austin

Colgate at Syracuse

Houston Baptist vs. Texas Tech (Midland, TX; Chaparral Center)

St. Joseph’s at UConn (Charleston Classic Non-bracketed Game)

LSU at VCU

USC Upstate at Va. Tech

Boston U. at Vermont

UNC Asheville at Wake Forest

McNeese St. at Wisconsin (Legends Classic Regional Round Game)

Thursday, November 14, 2019

San Jose St. at Arizona

C. Conn. St. at Arizona St. (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

VMI at Arkansas St. (Red Wolves Classic; Jonesboro, AR) at 8:30 p.m.

Alabama A&M at Cincinnati

Towson at Florida (Charleston Classic Non-bracketed Game)

Penn St. at Georgetown (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Siena at Harvard at 7 p.m. (ESPN+)

UC Davis vs. Idaho (Red Wolves Classic; Jonesboro, AR)

U. of Montana-Western (non-D1) at Idaho St. at 9 p.m.

UL-Monroe at Mississippi St.

Southern at New Mexico

The Apprentice School (D-III) at Norfolk St. at 8 p.m.

Long Beach St. at St. Mary’s

Michigan St. at Seton Hall (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Friday, November 15, 2019

Tennessee Tech vs. Appalachian St. (UNC Greensboro Tournament; Greensboro, NC)

UC Davis at Arkansas St. (Red Wolves Classic; Jonesboro, AR) at 8:30 p.m.

CS Northridge at Auburn (Legends Classic Regional Round Game)

Texas St. at Baylor at 8 p.m.

UC-Irvine at Boise St.

Cal Baptist at California (Empire Classic Regional Round game)

S. Alabama at Chattanooga

Georgia St. at Duke (Empire Classic Regional Round game)

W. Carolina at FSU

Delaware St. at Georgia (Maui on the Mainland game)

New York Tech (D-II) at Hofstra

BYU at Houston

VMI vs. Idaho (Red Wolves Classic; Jonesboro, AR)

Oral Roberts at Iowa

Monmouth at Kansas at 8 p.m.

FGCU at Mercer

Elon at Michigan (Battle 4 Atlantis Campus Game)

S. Dakota St. at Nebraska

Gardner-Webb at North Carolina

TBA vs. N. Dakota St. (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

SAGU American Indian College (non-D1) at N. Arizona

Marshall at Notre Dame (MABC Invitational) at 7 p.m.

W. Michigan at Ole Miss (NIT Season Tip-Off campus game)

West Virginia at Pittsburgh (Backyard Brawl)

Alabama at Rhode Island at 7:30 p.m.

Texas Southern at S. Dakota

TBA vs. Stony Brook (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

Prairie View A&M at Texas (Empire Classic Regional Round game)

Gonzaga at Texas A&M

TBA at Texas A&M-CC (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

UNLV at UCLA

Jacksonville at UMass Lowell (River Hawk Invitational; Lowell, MA) at 7 p.m.

Montana St. vs. UNC Greensboro (UNC Greensboro Tournament; Greensboro, NC)

Minnesota at Utah

E. New Mexico (D-II) at UTEP

TBA vs. UT-Rio Grande Valley (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

Missouri St. at Xavier (Charleston Classic Non-bracketed Game)

Saturday, November 16, 2019

Pepperdine at Abilene Christian

Montana St. vs. Appalachian St. (UNC Greensboro Tournament; Greensboro, NC)

Sacred Heart at Binghamton

Belmont at Boston College (Gotham Classic)

New Hampshire at Boston U. (PLN/Stadium)

Harvard vs. Buffalo (Toronto, Canada; Hall of Fame Event)

Wofford at Butler (Hall of Fame Classic On-Campus Game)

Bucknell at Canisius at 7 p.m.

UNC Wilmington at Davidson

Charleston Southern at Dayton

Liberty at E. Carolina (Islands of the Bahamas Showcase campus game)

Marist at Fordham

James Madison at George Mason (ESPN+)

Gordon College (D-III) at Hartford (Wild West Showdown campus game)

Ball St. vs. Indiana St. (Indianapolis, IN) or 11/17

Temple at LaSalle (ESPN+)

Nicholls St. at LSU

Oakland at Maryland

Ole Miss at Memphis

Quinnipiac at Miami, FL

Alabama A&M at Miami O.

UMES at Morehead St. (Hall of Fame Classic Sub-Host Round Campus Game)

USC at Nevada

McNeese St. at New Mexico (Legends Classic Regional Round Game)

TBA vs. N. Dakota St. (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

Old Dominion at Northeastern

N. Colorado at N. Iowa (Cancun Challenge Preliminary Round game)

Maine at Portland at 7 p.m.

St. Peter’s at Providence

Chicago St. at Purdue (Emerald Coast Classic non-bracketed game) or 11/23

Rutgers vs. St. Bonaventure (Toronto, Canada; Hall of Fame event)

American at St. Francis (Pa.) at 7 p.m.

Vermont at St. John’s (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Santa Clara at Stanford

Drexel at Stephen F. Austin

TBA vs. Stony Brook (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

Seattle at Syracuse (NIT Season Tip-Off campus game)

Washington vs. Tennessee (Toronto, Canada; James Naismith Classic-Hall of Fame event)

TBA at Texas A&M-CC (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

Austin Peay at Tulsa (Vanderbilt Invitational)

Rice at UC Santa Barbara

C. Conn. St at UMass (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Merrimack College at UMass Lowell (River Hawk Inv.; Lowell, MA) at 4 p.m.

Brevard College (D-III) at UNC Asheville

Tennessee Tech at UNC Greensboro (UNC Greensboro Tournament; Greensboro, NC)

TBA vs. UT-Rio Grande Valley (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

Ohio at Villanova (Myrtle Beach Inv. Non-bracketed Game)

Columbia at Virginia (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Lehigh at Va. Tech

UT-Martin at Wichita St. (Cancun Challenge Preliminary Round game)

Kent St. at Wright St.

Sunday, November 17, 2019

New Mexico St. at Arizona

Rider at Arizona St. (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Idaho at Arkansas St. (Red Wolves Classic; Jonesboro, AR) at 2:30 p.m.

Little Rock at C. Arkansas

Wake Forest at Charlotte

Georgia St. at Georgetown (Empire Classic Regional Round game)

UCF at Illinois St.

Ball St. vs. Indiana St. (Indianapolis, IN) or 11/16

Fairfield at Loyola (MD)

TBA vs. N. Dakota St. (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

Yale at Oklahoma St. (NIT Season Tip-Off campus game)

CS Northridge at Richmond (Legends Classic Regional Round Game)

Cal Poly at St. Mary’s

Simpson U. (CA) (NAIA) at San Jose St.

TBA vs. Stony Brook (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

TBA at Texas A&M-CC (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

Florida at UConn

Dartmouth at UMass Lowell (River Hawk Inv.; Lowell, MA) at 3:30 p.m.

TBA vs. UT-Rio Grande Valley (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

Jacksonville St. at VCU (Emerald Coast Classic non-bracketed game)

UC Davis vs. VMI (Red Wolves Classic; Jonesboro, AR) at 12:30 p.m.

Idaho St. at Washington St.

Marquette at Wisconsin (FS1)

Monday, November 18, 2019

Colgate at Auburn (Legends Classic Regional Round Game)

High Point at Belmont (Gotham Classic)

Prairie View A&M at California (Empire Classic Regional Round game)

Middle Tenn. St. at Coastal Carolina (Myrtle Beach Inv. Non-bracketed Game)

LIU at Delaware St.

Southern at Ecclesia College (non-D1)

IU-Kokomo (NAIA) at Evansville

Utah Valley at Kentucky (BBN Showcase)

Charleston Southern at Michigan St. (Maui on the Mainland game)

Wofford at Missouri (Hall of Fame Classic On-Campus Game)

Presbyterian at Notre Dame at 7 p.m.

Hartford at Oakland

William & Mary at Oklahoma (Hall of Fame Classic On-Campus Game)

Monmouth at Pittsburgh (Fort Myers Tip-Off Campus Game)

Air Force at TCU

Montana St. vs. Tennessee Tech (UNC Greensboro Tournament; Greensboro, NC) or 11/17

Jackson St. at Texas St. (Wild West Showdown) at 8 p.m.

S. Utah at UCLA (Maui on the Mainland game)

Appalachian St. at UNC Greensboro (UNC Greensboro Tournament) or 11/17

Abilene Christian at UNLV

N. Colorado at W. Virginia (Cancun Challenge Preliminary Round game)

Tuesday, November 19, 2019

Texas Southern at Arkansas

Norfolk St. at Bradley (Fort Myers Tip-Off campus game)

New Hampshire at C. Conn. St.

Nevada at Davidson

Nebraska Omaha at Dayton

Loyola (MD) at George Mason (Cayman Islands Classic Opening Round) (ESPN+)

So. Miss. at Iowa St. (Battle 4 Atlantis Campus game)

E. Tennessee St. at Kansas (Maui on the Mainland game) at 8 p.m.

UAPB at Kansas St. (Fort Myers Tip-Off campus game)

Navy at Liberty

UMBC at LSU

College of Charleston at Marshall

Fairfield at Maryland (Orlando Inv. Non-bracketed Game)

UT-Martin at N. Iowa (Cancun Challenge Preliminary Round game)

Radford at Northwestern (Fort Myers Tip-Off campus game)

Seattle at Ole Miss (NIT Season Tip-Off campus game)

Rogers St. (D-II) at Oral Roberts

Bucknell at Penn St. (NIT Season Tip-Off campus game)

Merrimack at Providence

Houston at Rice

Brown at Sacred Heart

Delaware at St. Francis (Pa.) at 7 p.m.

Columbia at St. John’s (Air Force Tip-Off Campus Round Game) or 11/20

Notre Dame de Namur (D-II) at Santa Clara (Cable Car Classic)

Spring Hill College (D-II) at S. Alabama (Gulf Coast Showcase campus game)

Boston U. at S. Carolina (Cancun Challenge Preliminary Round game)

UMES at Stanford (Hall of Fame Classic On-Campus Game)

SE Louisiana at Tulsa (Vanderbilt Invitational)

N.C. Wesleyan (D-III) at UNC Wilmington

Pepperdine at USC

New Mexico at UTEP at 9 p.m.

Vermont at Virginia (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Maine at Washington

West Coast Baptist (non-D1) at Weber St. (Gulf Coast Showcase campus game) at 9 p.m.

Alma College (D-III) at W. Michigan

Gardner-Webb at Wichita St. (Cancun Challenge Preliminary Round game)

NC Central at Youngstown St. (Global Sports Shootout)

Wednesday, November 20, 2019

BYU at Boise St.

E. Washington at Boston College (Gotham Classic)

Alabama A&M at Clemson

Arkansas St. at Colorado St.

FAU at FGCU at 7 p.m.

Chattanooga at FSU (Emerald Coast Classic non-bracketed game)

St. Mary’s vs. Fresno St. (Sacramento, CA)

<