top of page

College Basketball Schedule for Tuesday, 11-23-21

Tuesday, November 23, 2021 (63 games)


Covenant College (D-III) at Chattanooga at 11 a.m. (ESPN+)

Evansville vs. Vermont (Gulf Coast Showcase-Consolation Bracket; Estero, FL) at 11 a.m. (FloHoops)


James Madison vs. Wright St. (Naples Invitational-Consolation Bracket; Naples, FL) at noon (FloHoops)

Southern Utah vs. Yale (Fort Myers Tip-Off Palms Division; Fort Myers, FL) at noon [NO TV]


Middle Tennessee St. vs. Rider (Cancun Challenge; Mayan Division; Cancun, Mexico) at 12:30 p.m. (FloHoops)


Akron vs. Appalachian St. (Gulf Coast Showcase-Consolation Bracket; Estero, FL) at 1:30 p.m. (FloHoops)


Penn at Towson at 2 p.m. (FloHoops)


Texas A&M vs. Butler (Maui Invitational-Consolation Bracket; Lahaina, Hawaii) at 2:30 p.m. (ESPN2)

Charlotte vs. Drexel (Baha Mar Hoops Nassau Championship-Consolation Bracket; Baha Mar Convention Center; Nassau, Bahamas) at 2:30 p.m. (FloHoops)

Murray St. vs. Long Beach St. (Naples Invitational-Consolation Bracket; Naples, FL) at 2:30 p.m. (FloHoops)

Bowling Green vs. Milwaukee (Fort Myers Tip-Off Palms Division; Fort Myers, FL) at 2:30 p.m. [NO TV]


Bucknell vs. Mercer (Cancun Challenge; Mayan Division; Cancun, Mexico) at 3 p.m. (FloHoops)


Quinnipiac at New Hampshire at 4 p.m. (ESPN3)


Liberty at Bethune-Cookman (Daytona Beach, FL; Ocean Center) at 5 p.m. (Video via DSPNTV.com)

Wisconsin vs. [#12] Houston (Maui Invitational-Winner’s Bracket; Lahaina, Hawaii) at 5 p.m. (ESPN)

Georgia vs. Northwestern (Roman Legends Classic-Third Place Game; Newark, NJ) at 5 p.m. (ESPN2)

Rice vs. Oakland (Gulf Coast Showcase-Winner’s Bracket; Estero, FL) at 5 p.m. (FloHoops)


Kent St. vs. George Washington (Naples Invitational-Winner’s Bracket; Naples, FL) at 5:30 p.m. (FloHoops)

Toledo vs. Tulane (Baha Mar Hoops Nassau Championship-Winner’s Bracket; Baha Mar Convention Center; Nassau, Bahamas) at 5:30 p.m. (FloHoops)


Stephen F. Austin vs. Buffalo (Cancun Challenge; Riviera Division; Cancun, Mexico) at 6 p.m. (CBSSN)


Central Michigan vs. Bellarmine (Las Vegas MTE; T-Mobile Center) at 7 p.m. (ESPN+)

Rhode Island at FGCU at 7 p.m. (ESPN+)

Jackson St. at Indiana at 7 p.m. (BTN)

Spalding U. (Ky.) (D-III) at IUPUI at 7 p.m. (ESPN+)

[#14] Illinois vs. Kansas St. (Hall of Fame Classic-Third Place Game; Kansas City, MO; T-Mobile Center) at 7 p.m. (ESPNEWS)

Columbia at Lehigh at 7 p.m. (ESPN+)

Central Connecticut St. at Maine at 7 p.m. (ESPN3)

UL-Lafayette at Marshall at 7 p.m. (ESPN+)

Hartford at Merrimack at 7 p.m. (NEC Front Row)

Defiance College (D-III) at Miami O. at 7 p.m. (ESPN3)

George Mason vs. Nevada (Crossover Classic; Sanford Pentagon; Sioux Falls, SD) at 7 p.m. (ESPN+)

Regent U. (non-D1) at Norfolk St. at 7 p.m. (Spartan Showcase video via NSU website)

UNC Asheville at North Carolina at 7 p.m. (RSN/ACCN Extra)

Warren Wilson College (D-III) at N.C. Central at 7 p.m. (NCCU Sports network via NCCU website)

St. Francis (NY) at St. John’s at 7 p.m. (FS2)

LIU at St. Peter’s at 7 p.m. (ESPN3)

Wofford at South Carolina at 7 p.m. (SECN+/ESPN+)

USC Upstate at South Carolina St. at 7 p.m. [NO TV]

Lipscomb at Tennessee Tech at 7 p.m. (ESPN+)

American U. at UMBC (Longwood MTE) at 7 p.m. (ESPN3)


Fordham vs. Delaware (Gulf Coast Showcase-Winner’s Bracket; Estero, FL) at 7:30 p.m. (FloHoops)

Providence vs. Virginia (Roman Legends Classic-Championship Game; Newark, NJ) at 7:30 p.m. (ESPN2)


Valparaiso vs. Coastal Carolina (Baha Mar Hoops Nassau Championship-Winner’s Bracket; Baha Mar Convention Center; Nassau, Bahamas) at 8 p.m. (FloHoops)

East Tennessee St. vs. Missouri St. (Naples Invitational-Winner’s Bracket; Naples, FL) at 8 p.m. (FloHoops)

Rogers St. (D-II) at Oral Roberts at 8 p.m. (ORUSN via ORU website)

Oregon vs. St. Mary’s (Maui Invitational-Winner’s Bracket; Lahaina, Hawaii) at 8 p.m. (ESPN)

Presentation College (NAIA) at South Dakota at 8 p.m. (goyotes.com via USD website)

Ecclesia College (non-D1) at Southern U. at 8 p.m. [NO TV]

Omaha at Texas Tech at 8 p.m. (ESPN+)

CS Fullerton at UT Rio Grande Valley (N. Arizona MTE; Flagstaff, AZ) at 8 p.m. (ESPN+)

Kennesaw St. at Wake Forest at 8 p.m. (ACCN)


Illinois St. vs. St. Louis (Cancun Challenge; Riviera Division; Cancun, Mexico) at 8:30 p.m. (CBSSN)


Tennessee St. at Nebraska (Nebraska MTE) at 9 p.m. (BTN)

Oakwood U. (non-D1) at North Alabama at 9 p.m. (ESPN+)


Cincinnati vs. [#13] Arkansas (Hall of Fame Classic-Championship Game; Kansas City, MO; T-Mobile Center) at 9:30 p.m. (ESPN2)

Washington vs. South Dakota St. (Crossover Classic; Sanford Pentagon; Sioux Falls, SD) at 9:30 p.m. (ESPN+)


[#2] UCLA vs. [#1] Gonzaga (Empire Classic; Las Vegas, NV; T-Mobile Center) at 10 p.m. (ESPN)

Portland at Portland St. at 10 p.m. (ESPN+)

Northern Colorado at San Jose St. (Abe Lemons Classic) at 10 p.m. (MWN)

Pacific Lutheran U. (D-III) at Seattle U. at 10 p.m. (ESPN+)

North Carolina A&T at Stanford at 10 p.m. (Pac-12N)


Chaminade vs. Notre Dame (Maui Invitational-Consolation Bracket; Lahaina, Hawaii) at 10:30 p.m. (ESPNU)

UC Davis vs. Sacramento St. (Golden 1 Center; Sacramento, CA) [NO TV]



Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page