College Basketball Schedule for Saturday, 11-20-21

Saturday, November 20, 2021 (69 games)


Bryant vs. Bethune-Cookman (Sunshine Slam; Mid-Major Bracket; Daytona Beach, FL) at noon (FloHoops)

Monmouth at St. Joseph’s at noon (ESPN+)

Binghamton at [#23] UConn at noon (FS2)


Stanford at [#9] Baylor at 1 p.m. (ESPN+)

Richmond at Drake at 1 p.m. (ESPN+)

Central Connecticut St. at Quinnipiac at 1 p.m. (ESPN3)

[#17] Tennessee vs. [#5] Villanova (Air Force Reserve Hall of Fame Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Naismith Bracket) at 1 p.m. (ESPNEWS)


Rider at Buffalo (Cancun Challenge campus game) at 2 p.m. (ESPN3)

Canisius at Cleveland St. (Lake Erie Challenge MTE) at 2 p.m. (ESPN+)

Mount Saint Vincent (D-III) at Columbia at 2 p.m. (ESPN+)

Austin Peay at Dayton at 2 p.m. (ESPN+)

UCF at Evansville at 2 p.m. (ESPN+)

MIT (D-III) at Harvard at 2 p.m. (ESPN+)

Howard at High Point (Legends Classic at High Point MTE) at 2 p.m. (ESPN+)

Detroit Mercy at Louisville (Baha Mar Hoops Bahamas Championship campus game) at 2 p.m. (ACCN Extra/ESPN+)

Heidelberg U. (D-III) at Miami O. at 2 p.m. (ESPN3)

Webber International U. (NAIA) at North Florida at 2 p.m. (ESPN+)

Northern Arizona vs. UT-Rio Grande Valley (Battle on the Beach; South Padre Island, TX) at 2 p.m. (ESPN+)

SIU-Edwardsville at Youngstown St. (Youngstown St. MTE) at 2 p.m. (ESPN+)


Holy Cross vs. Air Force (Sunshine Slam; Mid-Major Bracket; Daytona Beach, FL) at 2:30 p.m. (FloHoops)


Bob Jones U. (D-III) at Charleston Southern at 3 p.m. (ESPN+)

Dixie St. at CS Northridge (Empire Classic MTE-Third Place Game; Northridge, CA) at 3 p.m. (ESPN+)

UT Martin vs. Troy (Boca Raton Beach Classic) at 3 p.m. (CUSA.tv)


Bradley vs. Brown (Paradise Jam-Consolation Bracket; St. Thomas, VI) at 3:15 p.m. (ESPN3)


UNC-Wilmington at Delaware St. at 4 p.m. [NO TV]

Carver College (non-D1) at Gardner-Webb at 4 p.m. (ESPN+)

Army at LaSalle at 4 p.m. (ESPN+)

Illinois-Chicago at Loyola (IL) at 4 p.m. (ESPN+)

Montana St. at New Mexico at 4 p.m. (MWN)

[#18] North Carolina vs. [#6] Purdue (Air Force Reserve Hall of Fame Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Naismith Bracket) at 4 p.m. (ESPNEWS)

U. of Mobile (NAIA) at South Alabama at 4 p.m. (ESPN+)

Chicago St. at UC Santa Barbara at 4 p.m. (ESPN+)

Chattanooga at VCU at 4 p.m. (ESPN+)

North Carolina A&T at Wake Forest (Emerald Coast Classic campus game) at 4 p.m. (ACCN Extra/ESPN+)


Oral Roberts at Central Arkansas at 4:15 p.m. (Bear Nation Network via ucasports.com)


Niagara vs. St. Thomas (Youngstown St. MTE; Youngstown, OH) at 4:45 p.m. (ESPN+)


Hampton vs. Georgia Southern (Wofford MTE; Spartanburg, SC) at 5 p.m. [NO TV]

William & Mary vs. Georgia St. (Legends Classic at High Point MTE; High Point, NC) at 5 p.m. [NO TV]

UMBC at Longwood (Lancer Invitational) at 5 p.m. (ESPN+)

VMI at Marist at 5 p.m. (ESPN3)

Eastern Michigan at Michigan St. at 5 p.m. (BTN+)

Radford vs. Navy (Furman MTE; Greenville, SC) at 5 p.m. [NO TV]

Mercer at St. Louis (Cancun Challenge campus game) at 5 p.m. (ESPN+)

Colgate at Syracuse at 5 p.m. (ACCN Extra/ESPN+)

Incarnate Word vs. Texas Tech (Battle on the Beach; South Padre Island, TX) at 5 p.m. (ESPN+)

Boston College vs. Utah (Sunshine Slam; Daytona Beach, FL) at 5 p.m. (FloHoops)


Duquesne vs. Colorado (Paradise Jam-Consolation Bracket; St. Thomas, VI) at 5:45 p.m. (ESPN3)


North Dakota at FAU (Boca Raton Beach Classic) at 6 p.m. (CUSA.tv)

Liberty vs. Manhattan (MAAC/A-Sun Challenge; Orlando, FL) at 6 p.m. (ESPN3)

Fairleigh Dickinson at St. John’s at 6 p.m. (FS2)

San Jose St. at [#8] Texas (Abe Lemons Classic) at 6 p.m. (LHN)


Bucknell at Illinois St. (Cancun Challenge campus game) at 7 p.m. (ESPN+)

Bethesda U. (CA) (non-D1) at UC Riverside at 7 p.m. (ESPN+)


Western Carolina vs. American U. (Lancer Invitational; Farmville, VA) at 7:30 p.m. (ESPN+)

Albany at Eastern Kentucky (Eastern Kentucky Invitational) at 7:30 p.m. (ESPN+)

Rhode Island vs. Tulsa (Sunshine Slam; Daytona Beach, FL) at 7:30 p.m. (FloHoops)


NJIT at Wagner at 7:30 p.m. [POSTPONED]


N.C. Central at Alabama St. at 8 p.m. (YouTube via ASU website)

Western Illinois at DePaul (Blue Demon Classic MTE) at 8 p.m. (FS2)

Fairfield at Sacred Heart at 8 p.m. (NEC Front Row)

Winthrop at Vanderbilt at 8 p.m. (SECN+/ESPN+)


North Alabama vs. Iona (MAAC/A-Sun Challenge; Orlando, FL) at 8:30 p.m. (ESPN3)


Central Methodist U. (NAIA) at BYU at 9 p.m. (BYUtv)

Omaha at Montana (Big Sky/Summit League Challenge) at 9 p.m. (ESPN+)

Pepperdine at UC Irvine at 9 p.m. (ESPN+)


Morgan St. at Portland at 10 p.m. (WCC Network)

UC San Diego at Sacramento St. at 10:05 p.m. (ESPN+)

UT Arlington at San Diego St. at 10 p.m. (MWN)


Texas St. vs. Eastern Washington (Empire Classic MTE-Championship Game; Northridge, CA) at 11 p.m. (Video via gomatadors.com)



Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square