College Basketball Schedule for Saturday, 11-19-22

Saturday, November 19, 2022 (64 games)


Central Arkansas vs. Rider (MAAC/A-Sun Dublin Basketball Challenge; National Basketball Arena; Dublin, Ireland) at 6 a.m. (ESPNU/ESPN+)


Franklin College (Ind.) (D-III) at IUPUI at noon (ESPN+)

Western Carolina vs. Lamar (McNeese St. MTE; Lake Charles, LA) at noon [NO TV]

Central Connecticut St. vs. Lafayette (UMBC MTE; Baltimore, MD) at noon (ESPN3)

Stetson vs. Niagara (MAAC/A-Sun Dublin Basketball Challenge; National Basketball Arena; Dublin, Ireland) at noon (ESPN+)


Robert Morris at [#21] Dayton at 1 p.m. (ESPN+)

Elon at North Carolina St. at 1 p.m. (ACCN Extra/ESPN+)

Maryland vs. St. Louis (Hall of Fame Tip-Off; Mohegan Sun Arena; Uncasville, CT) at 1 p.m. (ESPNEWS)


IU-South Bend (NAIA) at Ball St. at 2 p.m. (ESPN3)

Sacred Heart at Binghamton at 2 p.m. (ESPN3)

Covenant College (Ga.) (D-III) at Chattanooga at 2 p.m. (ESPN+)

Houghton U. (D-III) at Hartford at 2 p.m. (Hawks All-Access via UH website)

Chicago St. at Kent St. at 2 p.m. (ESPN+)

Winthrop at Mercer at 2 p.m. (ESPN+)

Bowling Green at St. Bonaventure (Gotham Classic campus game) at 2 p.m. (ESPN+)

St. Peter’s at St. Francis (NY) at 2 p.m. (NEC Front Row)


Lindenwood at McNeese St. (McNeese St. MTE) at 2:30 p.m. [NO TV]


Texas A&M-Commerce at Georgia St. (Capitol Classic; Convocation Center; Atlanta, GA) at 3 p.m. (ESPN+)

Middle Tennessee St. at Missouri St. at 3 p.m. (ESPN3)

Eastern Michigan at Oakland at 3 p.m. (ESPN+)

Evansville at SMU at 3 p.m. (ESPN+)


Buffalo vs. Howard (Paradise Jam; Loser’s Bracket; St. Thomas, U.S. VI) at 3:15 p.m. (ESPN3)


Southeast Missouri St. at Bradley at 4 p.m. (ESPN+)

Southeastern Louisiana vs. Campbell (Appalachian St. MTE; Boone, NC) at 4 p.m. (Campbell All-Access via CU website)

American U. at NJIT at 4 p.m. (ESPN3)

San Jose St. at Northern Colorado at 4 p.m. (ESPN+)

Miami (FL) vs. Providence (Hall of Fame Tip-Off; Mohegan Sun Arena; Uncasville, CT) at 4 p.m. (ESPNEWS)

Army at William & Mary (William & Mary MTE) at 4 p.m. (FloSports)


Illinois-Chicago at Fordham (Tom Konchalski Classic; Rose Hill Gym; Bronx, NY) at 5 p.m. (ESPN+)

Hawaii Pacific U. (D-II) vs. Hawaii (Cannon Activities Center; Laie, HI) at 5 p.m. [NO TV]

Dixie St. at Idaho at 5 p.m. (ESPN+)

Fairleigh Dickinson at Longwood (Longwood MTE; Farmville, VA) at 5 p.m. (ESPN+)

Gardner-Webb vs. North Carolina A&T (Battle of the Carolinas MTE; Spartanburg, SC) at 5 p.m. [NO TV]

South Carolina St. at North Florida (Tribute Classic) at 5 p.m. (ESPN+)

Northeastern at Syracuse at 5 p.m. (ACCN)

Emerson College (D-III) at UMass-Lowell at 5 p.m. (ESPN3)


UNC Asheville vs. Eastern Kentucky (Capitol Classic; Convocation Center; Atlanta, GA) at 5:30 p.m. [NO TV]


Belmont vs. George Mason (Paradise Jam; Loser’s Bracket; St. Thomas, U.S. VI) at 5:45 p.m. (ESPN3)


Detroit Mercy at FAU (Paradise Invitational) at 6 p.m. (CUSA.tv)

Alabama A&M vs. Norfolk St. (HBCU Challenge; Atlanta, GA) at 6 p.m. [NO TV]

Fresno St. at North Texas at 6 p.m. (ESPN+)

Western Michigan at Rice (Owl Invitational MTE; Houston, TX) at 6 p.m. (CUSA.tv)

UC San Diego vs. Youngstown St. (Navy MTE; Alumni Hall; Annapolis, MD) at 6 p.m. [NO TV]


Kennesaw St. at Appalachian St. (Appalachian St. MTE) at 7 p.m. (ESPN+)

The Citadel at Butler at 7 p.m. (FS2)

Bryant at FIU at 7 p.m. (ESPN+)

U. of St. Katherine (NAIA) at Long Beach St. at 7 p.m. (ESPN+)

Princeton at Marist at 7 p.m. (ESPN3)

Coppin St. at Marshall at 7 p.m. (ESPN+)

St. Thomas vs. Merrimack (Zootown Classic; Missoula, MT) at 7 p.m. (ESPN+)

New Mexico St. at New Mexico at 7 p.m. (MWN)

VMI vs. SIU-Edwardsville (Longwood MTE; Farmville, VA) at 7 p.m. (ESPN+)

Stephen F. Austin at South Dakota St. at 7 p.m. (Jackrabbits All-Access via SDSU website)

Occidental College (D-III) at UC Riverside at 7 p.m. (ESPN+)


Stonehill College vs. Holy Cross (Tom Konchalski Classic; Rose Hill Gym; Bronx, NY) at 7:30 p.m. [NO TV]


Georgia Southern at Houston Christian (Owl Invitational MTE; Houston, TX) at 8 p.m. (ESPN+)

Oklahoma Baptist U. (D-II) at Oral Roberts at 8 p.m. (ORU Sports Network via ORU website)

UC Irvine at Pepperdine at 8 p.m. (WCC Network)

Seattle U. at Portland at 8 p.m. (WCC Network)

Incarnate Word at Valparaiso at 8 p.m. (ESPN3)


Hofstra at St. Mary’s at 8:30 p.m. (WCC Network)


Nicholls St. at BYU at 9 p.m. (BYUtv)


Troy at Montana (Zootown Classic; Missoula, MT) at 9:30 p.m. (ESPN+)


Portland St. at Oregon St. at 10 p.m. (Pac-12N)


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square