top of page

2019-20 College basketball season schedule (Updated as of 7/23/19 at 9:45 a.m. ET)

This is today's updated daily 2019-20 college basketball schedule. As always, thanks again to @TheD1Docket on Twitter for retweeting scheduling news and maintaining a spreadsheet with games already announced. I also want to thank @JonRothstein on Twitter for retweeting a lot of non-con matchups and tournament pairings, and @GoodmanHoops (Jeff Goodman from Stadium) for his article on all of the foreign tours. The bulk of this update includes several non-conference schedule updates, some teams' full schedules, Pac-12 and Summit League conference pairings (with dates or date ranges), some C-USA conference pairings, and pairings for the Gulf Coast Showcase, Jamaica Classic, Gotham Classic, and the Sunshine Slam. Also, note that Central Arkansas left yesterday for their Italy tour; despite my best efforts, I haven't been able to find their matchups yet. If I can find it BEFORE their games are played, I will tweet out the info rather than issuing another update. I will update the scores of foreign tour games after they are played (assuming the info is disseminated, and I would think it would be). A lot of teams leave for foreign tours next week. As an aside, this update was late due to traveling out of town this weekend (I will do my best to keep the updates coming out on Saturdays). Without further ado, here's the latest update:

2019-2020 College basketball schedule (updated 7/23/19)

69 of 353 non-conference schedules announced (WV, UF, Purdue, Xavier, Arizona, LBSU, Butler, Kansas, UNLV, C. Ark., Providence, Stanford, USC, Nebraska, Brown, UNC, UCLA, Cal Baptist, Marist, Cal, Air Force, Ariz. St., Marquette, Missouri St., Idaho St., Quinnipiac, Kansas St., Temple, W.F., Towson, Texas, Pepperdine, Norfolk St., JMU, Santa Clara, Iowa St., CofC, Stony Brook, Fairfield, UGa, Ole Miss, Nevada, Ala. A&M, Notre Dame, Michigan, Duke, Green Bay, Syracuse, Wisconsin, Yale, Va. Tech, FSU, Utah, Charlotte, Canisius, Sacred Heart, Boston U, Penn St., UVa, UNCW, SJSU, ORU, Wichita St., Okla. St., Liberty, App. St., Texas Tech, UMass, Maine)

All Times ET

FOREIGN TOUR GAMES

Thursday, August 1, 2019

Cal Baptist vs. Sydney Kings (Sydney, Australia)

Friday, August 2, 2019

Cal Baptist vs. Basketball Australia Centre of Excellence (Canberra, Australia)

Saturday, August 3, 2019

Evansville vs. London Leopards (London, England)

Sunday, August 4, 2019

Cal Baptist vs. Dandenong Rangers (Melbourne, Australia)

USF vs. U. of Quebec (Montreal, CA) at 2 p.m.

Monday, August 5, 2019

Evansville vs. Gembo Borgerhout (Bruges, Belgium)

Nebraska vs. Stella Azzurra Academy (Rome, Italy)

Texas A&M vs. Panama All Stars (San Jose, Costa Rica)

USF vs. Laval U. (Quebec City, CA) at 7 p.m.

Tuesday, August 6, 2019

Cal Baptist vs. Perth Wildcats (Perth, Australia)

Minnesota vs. Stella Azzurra Academy (Rome, Italy)

Texas A&M vs. Costa Rica All Stars (San Jose, Costa Rica)

W. Virginia vs. Madrid All-stars at 2:30 p.m. (FloHoops) $$

Wednesday, August 7, 2019

Cal Baptist vs. Cairns Taipans (Cairns, Australia)

Evansville vs. Parisian Select (Paris, France)

Nebraska vs. Silute BC (Ponte Buggianese, Italy)

Texas A&M vs. Panama All Stars (San Jose, Costa Rica)

USF vs. Carleton (Montreal, CA) at 7 p.m.

Thursday, August 8, 2019

Minnesota vs. Tuscan Select (Florence, Italy)

Nebraska vs. Silute BC (Ponte Buggianese, Italy)

Pittsburgh vs. TBD (Rome, Italy)

USF vs. McGill U. (Montreal, CA) at 6 p.m.

Friday, August 9, 2019

Minnesota vs. Como Select (Bologna, Italy)

Seton Hall vs. Italian Select team-TBA (Venice, Italy) at 1 p.m. (FloHoops) $$

W. Virginia vs. Valencia Basketball Academy at 2:30 p.m. (FloHoops) $$

Saturday, August 10, 2019

Georgia Tech vs. TBD by Spanish Basketball Federation (Barcelona, Spain) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Pittsburgh vs. TBD (Pisa, Italy)

Xavier vs. TBD (Barcelona, Spain) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Sunday, August 11, 2019

Georgia Tech vs. TBD by Spanish Basketball Federation (Barcelona, Spain) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Seton Hall vs. Italian Select team-TBA (Florence, Italy) at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

W. Virginia vs. Barcelona All-stars at 3 p.m. (FloHoops) $$

Monday, August 12, 2019

Georgetown vs. TBD (Nassau, Bahamas) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Nebraska vs. Italian Select team (Costa Masnaga, Italy)

Pittsburgh vs. TBD (Vicenza, Italy)

Syracuse vs. Italian Select team (Verona, Italy) at 1 p.m. (FloHoops) $$

Xavier vs. TBD (Madrid, Spain) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Tuesday, August 13, 2019

Georgia Tech vs. TBD by Spanish Basketball Federation (Madrid, Spain) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Iowa State vs. TBD (Rome, Italy) tentative

Wednesday, August 14, 2019

Georgetown vs. TBD (Nassau, Bahamas) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Seton Hall vs. Italian Select team-TBA (Rome, Italy) at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

Syracuse vs. Italian Select Team (Vicenza, Italy) at 1 p.m. (FloHoops) $$

Washington vs. TBD-Italian Series A team (Rome, Italy) at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

Xavier vs. TBD (Madrid, Spain) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Thursday, August 15, 2019

Georgetown vs. TBD (Nassau, Bahamas) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Georgia Tech vs. TBD by Spanish Basketball Federation (Madrid, Spain) at 9 a.m. (FloHoops) $$

Iowa State vs. TBD (Pisa, Italy) tentative

Friday, August 16, 2019

Washington vs. TBD-Italian Series A team (Rome, Italy) at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

Saturday, August 17, 2019

Syracuse vs. Italian Select Team (Siena, Italy) at 6 a.m. (FloHoops) $$

Sunday, August 18, 2019

Iowa State vs. TBD (Vicenza, Italy) tentative

Syracuse vs. Italian Select Team (Rome, Italy) at 1 p.m. (FloHoops) $$

Washington vs. TBD-Italian Series A team (Florence, Italy) at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

Tuesday, August 20, 2019

Washington vs. TBD-Italian Series A team (Florence, Italy) at 1:30 p.m. (FloHoops) $$

Wednesday, August 21, 2019

Stanford vs. Stella Azzurra Academy (Rome, Italy)

Saturday, August 24, 2019

Stanford vs. LCC Intl. University (Costa Masnaga, Italy)

Sunday, August 25, 2019

Stanford vs. San Basket Massagno (Lugano, Switzerland)

Tuesday, August 27, 2019

Stanford vs. FC Bayern Munich (Munich, Germany) could be 8/26/19

TBA Games

Abilene Christian (Virgin Islands) Games between 8/6-8/12

Ball St. (Costa Rica) Games between 7/30-8/5; 2 vs. U. of Ottawa & 1 vs. a Costa Rican team

Baylor (Italy) Games between 8/14-8/24

Belmont (Portugal) Games between 8/12-8/19

Boston U. (Spain) Games between 8/9-8/19

Brown (Spain) Games between 8/21-8/31

BYU (Italy) Games between 8/16-8/26

Cal Poly (England) Games between 9/1-9/9; 2 games in London & 1 in Leicester

Campbell (Argentina) Games between 8/8-8/19

Central Arkansas (Italy) Games between 7/22-8/2

Chattanooga (Bahamas) Games between 8/4-8/9

Colgate (Italy) Games between 8/8-8/17

Creighton (Australia) Games between 8/1-8/13

Delaware (Bahamas) Games between 8/5-8/11

DePaul (France/Italy) Games between 8/3-8/14

Drake (Costa Rica) Games between 8/3-8/10

Duquesne (Bahamas) Games between 8/5-8/12

E. Tenn. St. (Czech Republic/Austria/Germany/Hungary) Games between 8/9-8/21

Furman (Bahamas) Games between 8/2-8/8

Ga. Southern (Spain) Games between 7/29-8/5

Houston (Italy) Games between 8/8-8/17

Illinois (Italy) 4 games between 8/4-8/14

Illinois State (Italy) 3 games between 8/7-8/17

Long Beach St. (Costa Rica) Games between 8/12-8/19

LSU (Spain) Games between 8/12-8/20

Marquette (Spain & France) 3 games between 8/9-8/18; 2 in Barcelona & 1 in Paris

McNeese St. (Bahamas) Games between 8/3-8/10

Miami (FL) (Italy) 4 games between 8/9-8/18

M. Tenn. St. (Dominican Republic) Games between 8/10-8/17

N. Dakota St. (Puerto Rico) Games between 8/3-8/10

North Florida (Vancouver, Canada) Games between 8/2-8/8

N. Iowa (Italy) Games between 8/1-8/11

Northwestern (France/Italy) Games between 8/19-8/31

Oakland (Greece) Games between 8/22-9/2

Quinnipiac (Canada) Games between 8/7-8/13

Rutgers (Spain) Games between 8/5-8/16

Stony Brook (Spain/France) Games between 8/10-8/20

UCF (Spain) Games between 8/6-8/15

UMass (Virgin Islands) Games between 8/19-8/26

UNC Wilmington (Italy) Games between 8/6-8/14

USC (Spain/France) Games between 8/6-8/16

Wright St. (Italy) Games between 8/2-8/12

Youngstown St. (Virgin Islands) Games between 8/13-8/18

EXHIBITION GAMES

Friday, October 18, 2019

Kentucky Blue-White Game at 7 p.m. (SECN)

Tuesday, October 22, 2019

TBA at FSU

Wednesday, October 23, 2019

E. Oregon U. at Idaho St. at 9 p.m.

Thursday, October 24, 2019

Daemen College at Buffalo at 7 p.m.

Fort Hays St. at Kansas at 8 p.m.

Friday, October 25, 2019

Emporia St. at Kansas St.

West Coast Baptist College at UNLV

Saturday, October 26, 2019

IU-Kokomo at Butler

NW Missouri St. at Duke

Daemen College at Syracuse

Sunday, October 27, 2019

Georgetown College (KY) at Kentucky at 5 p.m. (SECN)

Husson U. at Maine at 1 p.m.

C. Arkansas vs. Oral Roberts (Fort Smith, AR)

Tuesday, October 29, 2019

Nebraska Wesleyan at College of Charleston

Montana Tech at Idaho St. at 9 p.m.

Albion at Michigan St.

Capital U. at Notre Dame at 7 p.m.

Carleton U. at Syracuse

W. New England U. at UMass

Northeastern St. at Wichita St.

Wednesday, October 30, 2019

St. Martin’s at California

Fort Valley St. at Duke

Washburn at Kansas St.

Doane U. at Nebraska

Stanislaus St. at UCLA

UT Tyler at Utah

Thursday, October 31, 2019

Pittsburg St. at Kansas at 8 p.m.

Friday, November 1, 2019

Colorado Christian at Air Force at 9 p.m.

Chico St. at Arizona

U. of Indianapolis at Butler

TBA at FSU

Kentucky St. at Kentucky at 7 p.m. (SECN)

Saginaw Valley St. at Michigan

Winston-Salem St. at N. Carolina at 7:30 p.m.

Bellarmine at Notre Dame at 7 p.m.

UW-La Crosse at Wisconsin

Saturday, November 2, 2019

Eastern Mennonite at James Madison at 4 p.m.

LSU at La. Tech (Hoops 4 Disaster Relief)

Sunday, November 3, 2019

McGill U. at Maine at 1 p.m.

Monday, November 4, 2019

Mississippi College at Ole Miss

TBA

St. Norbert College at Marquette

REGULAR SEASON

Tuesday, November 5, 2019

Penn at Alabama

C. Arkansas at Baylor

Northeastern at Boston U. (PLN/Stadium)

Brown at Bryant

Pepperdine at California

Jackson St. at Cal Baptist at 10:00 p.m.

USC Upstate at College of Charleston

Kansas vs. Duke (State Farm Champions Classic; MSG, NY) (ESPN)

VMI at E. Carolina

Bucknell at Fairfield

N. Florida at Florida

Furman at Gardner-Webb

Navy at George Mason (ESPN+)

W. Carolina at Georgia

Miss. Valley St. at Iowa St.

N. Dakota St. at Kansas St.

Michigan St. vs. Kentucky (State Farm Champions Classic; MSG, NY) (ESPN)

UC Davis at Loyola (IL)

Loyola (MD) at Marquette

Appalachian St. at Michigan at 7 p.m.

Cleveland St. at Minnesota

UC Riverside at Nebraska

Utah at Nevada

Greensboro College (D-III) at Norfolk St. at 8 p.m.

Old Dominion at N. Iowa

UMES at Penn St.

Sacred Heart at Providence

Green Bay at Purdue

Ohio at St. Bonaventure

UC Irvine at San Diego

UC Santa Cruz (D-III) at Santa Clara

Yale at Stony Brook

Drexel at Temple

Alabama A&M at Tennessee St.

N. Colorado at Texas

E. Illinois at Texas Tech

George Washington at Towson

UMass Lowell at UMass

Johnson & Wales (NAIA) at UNC Wilmington at 7 p.m.

IPFW at UNLV

FAMU at USC

Toledo at Valparaiso

St. Francis (Pa.) at VCU

Nebraska Omaha at Wichita St.

St. Mary’s vs. Wisconsin (Sioux Falls, SD; Sanford Pentagon)

Idaho St. at Wyoming

Jacksonville at Xavier

Conference games:

Va. Tech at Clemson (ACC) (ESPN2/U)

Louisville at Miami, FL (ACC) (ACCN)

Ga. Tech at N.C. State (ACC) (ACCN)

Wednesday, November 6, 2019

N. Arizona at Arizona

IUPUI at Butler

San Jose St. at Hofstra at 7 p.m.

SIU-Edwardsville at Iowa

Charlotte at James Madison at 7:30 p.m.

Merrimack College at Maine at 7 p.m.

Oral Roberts at Oklahoma St.

Montana at Stanford

Long Beach St. at UCLA

Conference games:

Wake Forest at Boston College (ACC) (ESPN2/U)

Notre Dame at North Carolina (ACC) at 7 p.m. (ACCN)

FSU at Pittsburgh (ACC) (ESPN2/U)

Virginia at Syracuse (ACC) (ACCN)

Thursday, November 7, 2019

Idaho St. at Air Force at 9 p.m.

Ferrum College (D-3) at Appalachian St.

Hendrix College (D-3) at C. Arkansas

Bryant at Rutgers

Friday, November 8, 2019

Davidson vs. Auburn (Annapolis, MD; Veterans Classic) at 6 p.m. (CBSSN)

Cal Lutheran (non-D1) at Cal Baptist at 10 p.m.

Fairleigh Dickinson at DePaul

Colorado St. at Duke

Longwood at George Mason (ESPN+)

UNC Greensboro at Kansas at 8 p.m.

E. Kentucky at Kentucky

Radford at Liberty

Bowling Green at LSU

Sam Houston St. at Mississippi St.

E. Carolina at Navy (Annapolis, MD; Veterans Classic) at 8:30 p.m. (CBSSN)

Penn State Wilkes Barre (D-II) at Norfolk St. at 7 p.m.

Delaware vs. Oakland (Sunshine Slam Tournament; Kissimmee, FL) at 5 p.m. (FloHoops) $$

Arkansas St. at Ole Miss

Houston Baptist at Oral Roberts

Cal Poly at Santa Clara

Sacred Heart at UConn

North Carolina at UNC Wilmington

Portland at USC

S. Illinois vs. UTSA (Sunshine Slam Tournament; Kissimmee, FL) at 7:30 p.m. (FloHoops) $$

Miss. Valley St. at Utah

Marist at VMI

Coppin St. at Va. Tech

Baylor vs. Washington (Armed Forces Classic; Anchorage, AK)

Akron at West Virginia

E. Illinois at Wisconsin

Siena at Xavier

Oberlin (D-III) at Yale

Saturday, November 9, 2019

Texas St. at Air Force at 4 p.m.

SUNY Poly (D-III) at Boston U. (PLN/Stadium)

Canisius at Brown

New Orleans at Butler

Georgia St. at College of Charleston

Arizona St. vs. Colorado (Pac-12 China Game; Shanghai, China; “non-conference” game)

Indiana St. at Dayton

Ball St. at Evansville

UMass at Fairfield

UMBC at FGCU at 7 p.m.

C. Arkansas at Georgetown (2K Empire Classic campus game)

UW-Stout (D-III) at Green Bay at 7 p.m.

Portland St. at Indiana

San Diego at Long Beach St.

Oklahoma vs. Minnesota (Sanford Pentagon Showcase; Sioux Falls, SD)

S. Utah at Nebraska

Loyola Marymount at Nevada

Robert Morris at Notre Dame (MABC Invitational) at noon

UMKC at Oklahoma St.

Iowa St. at Oregon St.

Wagner at Penn St.

UC Irvine at Pepperdine

NJIT at Providence

Texas at Purdue

C. Conn. St. at St. John’s

Stony Brook at Seton Hall

Delaware vs. S. Illinois (Sunshine Slam Tournament; Kissimmee, FL) at 3 p.m. (FloHoops) $$

CS Fullerton at Stanford

Morgan St. at Temple

Bethune-Cookman at Texas Tech

Goucher College (Div. III) at Towson

Kansas St. at UNLV

Oakland vs. UTSA (Sunshine Slam Tournament; Kissimmee, FL) at 5:30 p.m. (FloHoops) $$

Gardner-Webb at W. Carolina at noon

Texas Southern at Wichita St.

Sunday, November 10, 2019

Illinois at Arizona

Abilene Christian at Drexel

FSU at Florida

Maine at Harvard

UMES at Liberty

Youngstown St. at Louisville (Global Sports Shootout)

Alabama St. at Missouri St.

Niagara at Rutgers

Portland at San Jose St. at 5 p.m.

Oakland vs. S. Illinois (Sunshine Slam Tournament; Kissimmee, FL) at 1 p.m. (FloHoops) $$

UC Santa Barbara at UCLA

Boston College at USF

Delaware vs. UTSA (Sunshine Slam Tournament; Kissimmee, FL) at 3:30 p.m. (FloHoops) $$

James Madison at Virginia

Columbia at Wake Forest

Monday, November 11, 2019

FGCU at Dartmouth

DePaul at Iowa (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Bowling Green vs. Jacksonville (Miami, FL)

Cal Poly at N. Dakota St.

Yale at San Francisco

Farmingdale St. (D-III) at Stony Brook

UL Monroe at Texas A&M

Alabama A&M at UAB

Texas A&M-Corpus Christi at Vanderbilt

Tuesday, November 12, 2019

Youngstown St. at Akron (Global Sports Shootout)

E. Carolina at Appalachian St. at 7 p.m.

N. Texas at Arkansas

Air Force at Army

Minnesota at Butler (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

UNLV at California

Pepperdine at CS Northridge

Davidson at Charlotte

C. Arkansas at Duke (2K Empire Classic campus game)

The Citadel at Georgia

Fairfield at Holy Cross

N. Illinois at Iowa St.

Evansville at Kentucky

S. Carolina St. at Liberty

Hartford at Marist

Creighton at Michigan (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Cleveland St. at Missouri St.

UT-Arlington at Nevada

UTEP at New Mexico St.

Howard at Notre Dame at 7 p.m.

Norfolk St. at Ole Miss

Memphis vs. Oregon (Phil Knight Invitational; Portland, OR)

Oklahoma vs. Oregon St. (Phil Knight Invitational; Portland, OR)

Pittsburgh at Robert Morris at 6 p.m.

Washington St. at Santa Clara

Long Beach St. at Stanford

Cal Baptist at Texas (2K Empire Classic campus game)

Kent St. at Towson

Oral Roberts at Tulsa

Northeastern at UMass

Campbell at UNC Wilmington

S. Dakota St. at USC

Missouri at Xavier

Wednesday, November 13, 2019

Canisius at Albany at 7 p.m.

High Point at Boston College (Gotham Classic)

Quinnipiac at Brown

Oklahoma St. at College of Charleston

Shenandoah U. (D-III) at James Madison at 5 p.m.

Monmouth at Kansas St.

Purdue at Marquette (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Green Bay at New Mexico (Legends Classic campus game)

Providence at Northwestern (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Villanova at Ohio State (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Drexel at Rutgers

E. Washington at St. Louis (Gotham Classic)

Colgate at Syracuse

Houston Baptist vs. Texas Tech (Midland, TX; Chaparral Center)

LSU at VCU

USC Upstate at Va. Tech

Boston U. at Vermont

UNC Asheville at Wake Forest

McNeese St. at Wisconsin

Thursday, November 14, 2019

San Jose St. at Arizona

C. Conn. St. at Arizona St. (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Alabama A&M at Cincinnati

Towson at Florida (non-bracketed Charleston Classic game)

Penn St. at Georgetown (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

U. of Montana-Western (non-D1) at Idaho St. at 9 p.m.

The Apprentice School (D-III) at Norfolk St. at 8 p.m.

Long Beach St. at St. Mary’s

Michigan St. at Seton Hall (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Friday, November 15, 2019

Tennessee Tech vs. Appalachian St. (UNC Greensboro Tournament; Greensboro, NC)

UC-Irvine at Boise St.

Cal Baptist at California (2K Empire Classic campus game)

Georgia St. at Duke (2K Empire Classic campus game)

W. Carolina at FSU

Delaware St. at Georgia (Maui Inv. Campus game)

BYU at Houston

Oral Roberts at Iowa

Monmouth at Kansas at 8 p.m.

FGCU at Mercer

Elon at Michigan (Battle 4 Atlantis-Mainland Bracket)

S. Dakota St. at Nebraska

Gardner-Webb at North Carolina

Marshall at Notre Dame at 7 p.m.

W. Michigan at Ole Miss (NIT Season Tip-Off campus game)

West Virginia at Pittsburgh (Backyard Brawl)

TBA vs. Stony Brook (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

Prairie View A&M at Texas (2K Empire Classic campus game)

UNLV at UCLA

Minnesota at Utah

Missouri St. at Xavier (Charleston Classic non-bracketed game)

Saturday, November 16, 2019

Pepperdine at Abilene Christian

Montana St. vs. Appalachian St. (UNC Greensboro Tournament; Greensboro, NC)

Sacred Heart at Binghamton

Belmont at Boston College (Gotham Classic)

New Hampshire at Boston U. (PLN/Stadium)

Harvard vs. Buffalo (Toronto, Canada; Hall of Fame Event)

Wofford at Butler (Hall of Fame Classic On-Campus Game)

Bucknell at Canisius at 7 p.m.

UNC Wilmington at Davidson

Liberty at E. Carolina (Islands of the Bahamas Showcase campus game)

Marist at Fordham

James Madison at George Mason

Temple at LaSalle

Nicholls St. at LSU

C. Conn. St. at UMass (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Ole Miss at Memphis

Quinnipiac at Miami, FL

Alabama A&M at Miami O.

USC at Nevada

N. Colorado at N. Iowa (Cancun Challenge non-bracketed game)

Maine at Portland at 7 p.m.

St. Peter’s at Providence

Jacksonville St. at Purdue (Emerald Coast Classic non-bracketed game)

Rutgers vs. St. Bonaventure (Toronto, Canada; Hall of Fame event)

Vermont at St. John’s (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Santa Clara at Stanford

TBA vs. Stony Brook (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

Seattle at Syracuse (NIT Season Tip-Off campus game)

Washington vs. Tennessee (Toronto, Canada; James Naismith Classic-Hall of Fame event)

C. Conn. St at UMass (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Columbia at Virginia (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Lehigh at Va. Tech

UT-Martin at Wichita St. (Cancun Challenge Preliminary Round game)

Sunday, November 17, 2019

New Mexico St. at Arizona

Rider at Arizona St. (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Little Rock at C. Arkansas

Wake Forest at Charlotte

Georgia St. at Georgetown (2K Empire Classic campus game)

Fairfield at Loyola (MD)

Yale at Oklahoma St. (NIT Season Tip-Off campus game)

Simpson U. (CA) (NAIA) at San Jose St.

TBA vs. Stony Brook (Corpus Christi, TX; Texas A&M-CC Tournament)

Florida at UConn (Charleston Classic non-bracketed game)

Jacksonville St. at VCU (Emerald Coast Classic non-bracketed game)

Idaho St. at Washington St.

Marquette at Wisconsin (FS1)

Monday, November 18, 2019

Colgate at Auburn (Legends Classic Regional Round)

High Point at Belmont (Gotham Classic)

Prairie View A&M at California (2K Empire Classic campus game)

IU-Kokomo (NAIA) at Evansville

Presbyterian at Notre Dame at 7 p.m.

Air Force at TCU

S. Utah at UCLA (Maui on the Mainland)

Appalachian St. at UNC Greensboro (UNC Greensboro Tournament)

Abilene Christian at UNLV

N. Colorado at W. Virginia (Cancun Challenge non-bracketed game)

Tuesday, November 19, 2019

Norfolk St. at Bradley (Fort Myers Tip-Off Tournament campus game)

Nevada at Davidson

Nebraska Omaha at Dayton

So. Miss. at Iowa St. (Battle 4 Atlantis Campus game)

E. Tennessee St. at Kansas at 8 p.m. (Maui Inv. Campus game)

UAPB at Kansas St.

Navy at Liberty

College of Charleston at Marshall

Fairfield at Maryland

UT-Martin at N. Iowa (Cancun Challenge non-bracketed game)

Seattle at Ole Miss

Rogers St. (D-II) at Oral Roberts

Bucknell at Penn St. (NIT Season Tip-Off campus game)

Merrimack at Providence

Brown at Sacred Heart

Columbia at St. John’s (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Notre Dame de Namur (D-II) at Santa Clara (Cable Car Classic)

Spring Hill College (D-II) at S. Alabama (Gulf Coast Showcase campus game)

Boston U. at S. Carolina (Cancun Challenge non-bracketed game)

UMES at Stanford

N.C. Wesleyan (D-III) at UNC Wilmington

Pepperdine at USC

New Mexico at UTEP

Vermont at Virginia (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Maine at Washington

West Coast Baptist (non-D1) at Weber St. (Gulf Coast Showcase campus game)

Gardner-Webb at Wichita St. (Cancun Challenge Preliminary Round game)

NC Central at Youngstown St. (Global Sports Shootout)

Wednesday, November 20, 2019

BYU at Boise St.

E. Washington at Boston College (Gotham Classic)

Alabama A&M at Clemson

FAU at FGCU at 7 p.m.

Chattanooga at FSU (Emerald Coast Classic non-bracketed game)

St. Mary’s vs. Fresno St. (Sacramento, CA)

Ga. Tech at Georgia

Central St. (D-II) at Miami O. (Gulf Coast Showcase campus game)

Elon at North Carolina (Battle 4 Atlantis campus game)

James Madison at Old Dominion

Stephen F. Austin at Rutgers

High Point at St. Louis (Gotham Classic)

Grambling St. at San Jose St. at 10 p.m.

Cornell at Syracuse

Alabama St. at Tennessee (Emerald Coast Classic non-bracketed game)

Rider at UMass (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Texas St. at UNLV

Delaware St. at Va. Tech

Urbana U. (D-II) at Wright St. (Gulf Coast Showcase campus game)

Siena at Yale

Thursday, November 21, 2019

Loyola Marymount vs. Air Force (Junkanoo Jam; Bimini, Bahamas) (FloHoops) $$

Charlotte at Appalachian St. at 7 p.m.

S. Dakota St. at Arizona

California vs. Duke (2K Empire Classic; MSG, NY) at 9:30 p.m. (ESPN2)

Texas vs. Georgetown (2K Empire Classic; MSG, NY) at 7 p.m. (ESPN2)

Duquesne vs. Indiana St. (Junkanoo Jam; Bimini, Bahamas) (FloHoops) $$

Villanova vs. Middle Tenn. St. (Myrtle Beach Invitational; Conway, SC) at 11:30 a.m. (ESPN2/U)

Miami (FL) vs. Missouri St. (Charleston Classic; Charleston, SC) at 11:30 a.m. (ESPN2/U)

Toledo at Notre Dame (MABC Invitational) at 7 p.m.

Baylor vs. Ohio (Myrtle Beach Invitational; Conway, SC) at 4:30 p.m. (ESPN2)

Florida vs. St. Joseph’s (Charleston Classic; Charleston, SC) at 2 p.m. (ESPN2/U)

Tennessee St. at Texas Tech

Miss. St. vs. Tulane (Myrtle Beach Invitational; Conway, SC) at 2 p.m. (ESPN2/U)

Hofstra at UCLA

Buffalo vs. UConn (Charleston Classic; Charleston, SC) at 9:30 p.m. (ESPNU)

Coastal Carolina vs. Utah (Myrtle Beach Invitational; Conway, SC) at 7 p.m. (ESPNU/NEWS)

Green Bay at Wisconsin (Legends Classic campus game)

Towson vs. Xavier (Charleston Classic; Charleston, SC) at 7 p.m. (ESPNU/NEWS)

Friday, November 22, 2019

Third Place Game (2K Empire Classic; MSG, NY) at 5 p.m. (ESPN2/U)

Championship Game (2K Empire Classic; MSG, NY) at 7:30 p.m. (ESPN2)

Miami (FL)/Missouri St. winner vs. Florida/St. Joseph’s winner (Charleston Classic; Charleston, SC) at noon (ESPN2/U)

Miami (FL)/Missouri St. loser vs. Florida/St. Joseph’s loser (Charleston Classic; Charleston, SC) at 2:30 p.m. (ESPN2/U)

Towson/Xavier loser vs. Buffalo/UConn loser (Charleston Classic; Charleston, SC) at 7 p.m. (ESPNU/NEWS)

Towson/Xavier winner vs. Buffalo/UConn winner (Charleston Classic; Charleston, SC) at 9:30 p.m. (ESPNU)

FIU/Cleveland St. vs. UNC Wilmington (DC Classic; Washington, DC)

Duquesne vs. Air Force (Junkanoo Jam; Bimini, Bahamas) (FloHoops) $$

Morehead St. at Butler (Hall of Fame Classic On-Campus Game)

C. Arkansas at Cal Baptist (Empire Classic; Riverside, CA, Subregional) at 10:30 p.m.

Wake Forest at Davidson (Spectrum Center; Charlotte, NC)

Evansville vs. E. Carolina (Islands of the Bahamas Showcase) at 8 p.m. ET

UMKC vs. G. Washington (Islands of the Bahamas Showcase) at 5 p.m. ET

Cincinnati vs. Illinois St. (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 5:45 p.m. ET (FloHoops) $$

Fresno Pacific (non-D1) at Long Beach St.

Indiana St. vs. Loyola Marymount (Junkanoo Jam; Bimini, Bahamas) (FloHoops) $$

MAAC/A-Sun Challenge (4 teams; Lake Buena Vista, FL) Kennesaw St./Stetson Iona/Monmouth

Houston Baptist at Michigan

Rice vs. Milwaukee (Islands of the Bahamas Showcase) at 2 p.m. ET

Liberty vs. Morgan St. (Islands of the Bahamas Showcase) at 11 a.m. ET

Villanova/M. Tenn. St. loser vs. Miss. St./Tulane loser (Myrtle Beach Invitational; Conway, SC) at noon (ESPN2/U)

Villanova/M. Tenn. St. winner vs. Miss. St./Tulane winner (Myrtle Beach Invitational; Conway, SC) at 2:30 p.m. (ESPN2/U)

Ohio/Baylor winner vs. Utah/C. Carolina winner (Myrtle Beach Invitational; Conway, SC) at 5 p.m. (ESPN2/U)

Ohio/Baylor loser vs. Utah/C. Carolina loser (Myrtle Beach Invitational; Conway, SC) at 7:30 p.m. (ESPNU/NEWS)

Southern at Nebraska

Fordham vs. Nevada (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 3:15 p.m. ET (FloHoops) $$

Norfolk St. at Northwestern (Fort Myers Tip-Off Tournament campus game)

W. Michigan at Oklahoma St. (NIT Season Tip-Off campus game)

Georgia St. vs. Prairie View A&M (Empire Classic; Riverside, CA, Subregional) at 8 p.m.

Sacred Heart vs. Presbyterian (Bobcats Invitational; Hamden, CT)

Albany at Quinnipiac (Bobcats Invitational; Hamden, CT)

LSU vs. Rhode Island (Jersey Mike’s Jamaica Classic; Montego Bay, Jamaica) or 11/23

Idaho St. at Santa Clara

Gardner-Webb at S. Carolina (Cancun Challenge non-bracketed game)

William & Mary at Stanford (Hall of Fame Classic On-Campus Game)

Temple at USC

N. Texas vs. Utah St. (Jersey Mike’s Jamaica Classic; Montego Bay, Jamaica) or 11/23

Grand Canyon vs. Valparaiso (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 1 p.m. ET (FloHoops) $$

Boston U. at W. Virginia (Cancun Challenge non-bracketed game)

Bowling Green vs. W. Kentucky (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 8 p.m. ET (FloHoops) $$

Saturday, November 23, 2019

Howard at Ball St.

NJIT at Brown

Arizona St. vs. St. John’s (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Naismith Bracket) at 2:30 p.m. (ESPN3)

UMass vs. Virginia (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Naismith Bracket) at noon (ESPNEWS)

Columbia vs. Rider (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Springfield Bracket)

C. Conn. St. vs. Vermont (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Springfield Bracket)

St. Bonaventure at Canisius at 2 p.m.

FIU/Cleveland St. vs. UNC Wilmington (DC Classic; Washington, DC)

Georgia St./Prairie View A&M vs. C. Arkansas (Empire Classic; Riverside, CA, Subregional) at 8 p.m.

Georgia St./Prairie View A&M at Cal Baptist (Empire Classic; Riverside, CA, Subregional) at 10:30 p.m.

E. Washington at High Point (Gotham Classic)

Liberty/Morgan St. loser vs. Rice/Milwaukee loser (Islands of the Bahamas Showcase) at 11 a.m. ET

UMKC/G. Washington loser vs. Evansville/E. Carolina loser (Islands of the Bahamas Showcase) at 2 p.m. ET

Liberty/Morgan St. winner vs. Rice/Milwaukee winner (Islands of the Bahamas Showcase) at 5 p.m. ET

UMKC/G. Washington loser vs. Evansville/E. Carolina loser (Islands of the Bahamas Showcase) at 8 p.m. ET

LSU vs. Utah St. (Jersey Mike’s Jamaica Classic; Montego Bay, Jamaica) or 11/22

N. Texas vs. Rhode Island (Jersey Mike’s Jamaica Classic; Montego Bay, Jamaica) or 11/22

MAAC/A-Sun Challenge (4 teams; Lake Buena Vista, FL) Kennesaw St./Stetson Iona/Monmouth

Grand Canyon/Valparaiso loser vs. Fordham/Nevada loser (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 3 p.m. (FloHoops) $$

Cincinnati/Illinois St. loser vs. Bowling Green/W. Kentucky loser (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 5:30 p.m. (FloHoops) $$

St. Francis (Pa.) at FSU

New Hampshire at James Madison at 2 p.m.

The Citadel at Marist

Robert Morris at Marquette

Ole Miss at Memphis

Utah Valley at N. Dakota St.

Yale at Penn St. (NIT Season Tip-Off campus game)

Sacramento St. at Pepperdine

Penn at Providence

Chicago St. at Purdue (Emerald Coast Classic non-bracketed game)

Presbyterian at Quinnipiac (Bobcats Invitational; Hamden, CT)

Albany vs. Sacred Heart (Bobcats Invitational; Hamden, CT)

Belmont at St. Louis (Gotham Classic)

Portland St. at San Jose St. at 10 p.m.

Bucknell at Syracuse (NIT Season Tip-Off campus game)

College of Charleston at UCF (Wooden Legacy non-bracketed game)

SMU at UNLV

Youngstown St. at USC Upstate (Global Sports Shootout)

Alabama St. at VCU (Emerald Coast Classic non-bracketed game)

Stony Brook at Wagner

Oral Roberts at Wichita St.

Sunday, November 24, 2019

Championship Game (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Naismith Bracket) at 1 p.m. (ESPN)

Third Place Game (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Naismith Bracket) at 3:30 p.m. (ESPN2)

Championship Game (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Springfield Bracket)

Consolation Game (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Springfield Bracket)

Long Beach St. at Arizona (Wooden Legacy campus game)

Third Place Game (Charleston Classic; Charleston, SC) at 1 p.m. or 3:30 p.m. (ESPN2/U/NEWS)

Fifth Place Game (Charleston Classic; Charleston, SC) at 1 p.m. or 3:30 p.m. (ESPN2/U/NEWS)

Seventh Place Game (Charleston Classic; Charleston, SC) at 6 p.m. (ESPNU)

Championship Game (Charleston Classic; Charleston, SC) at 8:30 p.m. (ESPN)

Seventh Place Game (Islands of the Bahamas Showcase) at 11 a.m.

Fifth Place Game (Islands of the Bahamas Showcase) at 2 p.m.

Third Place Game (Islands of the Bahamas Showcase) at 5 p.m.

Championship Game (Islands of the Bahamas Showcase) at 8 p.m.

Jersey Mike’s Jamaica Classic (4 teams; Montego Bay, Jamaica) LSU N. Texas Rhode Island Utah St.

Loyola Marymount vs. Duquesne (Junkanoo Jam; Bimini, Bahamas) (FloHoops) $$

Air Force vs. Indiana St. (Junkanoo Jam; Bimini, Bahamas) (FloHoops) $$

Akron at Louisville

Maine Maritime Academy (D-III) vs. Maine (Portland, ME; Portland Expo)