2019-20 college basketball season schedule (updated 6/29/19)

This is today's updated daily 2019-20 college basketball schedule based on info I have found through Twitter, Google searches, university athletic websites, etc. so far. Special thanks again to @TheD1Docket on Twitter for retweeting a lot of the scheduling news and maintaining a spreadsheet with games already announced. I also want to thank @happeninghoops on Twitter for providing me with the WAC conference schedule. The bulk of this update includes that WAC conference schedule, a smattering of non-con schedule updates, a few MTE updates, a handful of SWAC and Big Sky conference schedules, some foreign tour and exhibition games, and the addition of a few more conference tournaments as well as the NCAA tournament schedule with sites. If you happen to read this and you see any mistakes or you know of games I have missed, please let me know. I will try to continue to update it up until opening tipoff of the season. Enjoy!

2019-2020 College basketball schedule (updated 6/29/19)

25 of 353 non-conference schedules announced (WV, UF, Purdue, Xavier, Arizona, LBSU, Butler, Kansas, UNLV, C. Ark., Providence, Stanford, USC, Nebraska, Brown, UNC, UCLA, Cal Baptist, Marist, Cal, Air Force, Ariz. St., Marquette, Missouri St., Idaho St.)

All Times ET

FOREIGN TOUR GAMES

Sunday, August 4, 2019

USF vs. U. of Quebec (Montreal, CA) at 2 p.m.

Monday, August 5, 2019

USF vs. Laval U. (Quebec City, CA) at 7 p.m.

Wednesday, August 7, 2019

USF vs. Carleton (Montreal, CA) at 7 p.m.

Thursday, August 8, 2019

USF vs. McGill U. (Montreal, CA) at 6 p.m.

EXHIBITION GAMES

Friday, October 18, 2019

Kentucky Blue-White Game at 7 p.m. (SECN)

Wednesday, October 23, 2019

E. Oregon U. at Idaho St. at 9 p.m.

Thursday, October 24, 2019

Daemen College at Buffalo at 7 p.m.

Fort Hays St. at Kansas at 8 p.m.

Friday, October 25, 2019

West Coast Baptist College at UNLV

Saturday, October 26, 2019

IU-Kokomo at Butler

Daemen College at Syracuse

Sunday, October 27, 2019

Georgetown College (KY) at Kentucky at 5 p.m. (SECN)

Tuesday, October 29, 2019

Montana Tech at Idaho St. at 9 p.m.

Albion at Michigan St.

Carleton U. at Syracuse

Wednesday, October 30, 2019

St. Martin’s at California

Doane U. at Nebraska

Stanislaus St. at UCLA

Thursday, October 31, 2019

Pittsburg St. at Kansas at 8 p.m.

Friday, November 1, 2019

Colorado Christian at Air Force at 9 p.m.

Chico St. at Arizona

U. of Indianapolis at Butler

Kentucky St. at Kentucky at 7 p.m. (SECN)

Winston-Salem St. at N. Carolina at 7:30 p.m.

Saturday, November 2, 2019

LSU at La. Tech (Hoops 4 Disaster Relief)

TBA

St. Norbert College at Marquette

REGULAR SEASON

Tuesday, November 5, 2019

C. Arkansas at Baylor

Brown at Bryant

Pepperdine at California

Jackson St. at Cal Baptist at 10:00 p.m.

Kansas vs. Duke (State Farm Champions Classic; MSG, NY) (ESPN)

VMI at E. Carolina

N. Florida at Florida

Navy at George Mason (ESPN+)

W. Carolina at Georgia

N. Dakota St. at Kansas St.

Michigan St. vs. Kentucky (State Farm Champions Classic; MSG, NY) (ESPN)

Loyola (MD) at Marquette

UC Riverside at Nebraska

Utah at Nevada

Sacred Heart at Providence

Green Bay at Purdue

Yale at Stony Brook

IPFW at UNLV

FAMU at USC

Toledo at Valparaiso

St. Francis (Pa.) at VCU

St. Mary’s vs. Wisconsin (Sioux Falls, SD; Sanford Pentagon)

Idaho St. at Wyoming

Jacksonville at Xavier

Conference games:

Va. Tech at Clemson (ACC) (ESPN2/U)

Louisville at Miami, FL (ACC) (ACCN)

Ga. Tech at N.C. State (ACC) (ACCN)

Wednesday, November 6, 2019

N. Arizona at Arizona

IUPUI at Butler

SIU-Edwardsville at Iowa

Montana at Stanford

Long Beach St. at UCLA

Conference games:

Wake Forest at Boston College (ACC) (ESPN2/U)

Notre Dame at North Carolina (ACC) (ACCN)

FSU at Pittsburgh (ACC) (ESPN2/U)

Virginia at Syracuse (ACC) (ACCN)

Thursday, November 7, 2019

Idaho St. at Air Force at 9 p.m.

Hendrix College (D-3) at C. Arkansas

Friday, November 8, 2019

Davidson vs. Auburn (Annapolis, MD; Veterans Classic) at 6 p.m. (CBSSN)

Cal Lutheran (non-D1) at Cal Baptist at 10 p.m.

Colorado St. at Duke

Longwood at George Mason (ESPN+)

UNC Greensboro at Kansas at 8 p.m.

E. Kentucky at Kentucky

Radford at Liberty

Bowling Green at LSU

Sam Houston St. at Mississippi St.

E. Carolina at Navy (Annapolis, MD; Veterans Classic) at 8:30 p.m. (CBSSN)

Missouri St. at Oral Roberts

North Carolina at UNC Wilmington

Portland at USC

Marist at VMI

Baylor vs. Washington (Armed Forces Classic; Anchorage, AK)

Akron at West Virginia

Siena at Xavier

Sunshine Slam Tournament (8 teams; Kissimmee, FL) Delaware Oakland S. Illinois

Saturday, November 9, 2019

Texas St. at Air Force at 4 p.m.

Canisius at Brown

New Orleans at Butler

Arizona St. vs. Colorado (Pac-12 China Game; Shanghai, China; “non-conference” game)

Indiana St. at Dayton

Ball St. at Evansville

UMBC at FGCU at 7 p.m.

C. Arkansas at Georgetown

Portland St. at Indiana

San Diego at Long Beach St.

Oklahoma vs. Minnesota (Sanford Pentagon Showcase; Sioux Falls, SD)

S. Utah at Nebraska

NJIT at Providence

Texas at Purdue

C. Conn. St. at St. John’s

CS Fullerton at Stanford

Sunshine Slam Tournament (8 teams TBA; Kissimmee, FL)

Kansas St. at UNLV

Gardner-Webb at W. Carolina at noon

Sunday, November 10, 2019

Illinois at Arizona

FSU at Florida

Sunshine Slam Tournament (8 teams TBA; Kissimmee, FL)

UC Santa Barbara at UCLA

James Madison at Virginia

Columbia at Wake Forest (?)

Monday, November 11, 2019

DePaul at Iowa (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Cal Poly at N. Dakota St.

Texas A&M-Corpus Christi at Vanderbilt

Tuesday, November 12, 2019

N. Texas at Arkansas

Air Force at Army

Minnesota at Butler (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

UNLV at California

C. Arkansas at Duke

Evansville at Kentucky

Hartford at Marist

Creighton at Michigan (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Cleveland St. at Missouri St.

UT-Arlington at Nevada

UTEP at New Mexico St.

Memphis vs. Oregon (Phil Knight Invitational; Portland, OR)

Oklahoma vs. Oregon St. (Phil Knight Invitational; Portland, OR)

Pittsburgh at Robert Morris

Washington St. at Santa Clara

Long Beach St. at Stanford

Cal Baptist at Texas

Campbell at UNC Wilmington

S. Dakota St. at USC

Missouri at Xavier

Wednesday, November 13, 2019

Quinnipiac at Brown

Purdue at Marquette (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Providence at Northwestern (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Villanova at Ohio State (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Colgate at Syracuse

LSU at VCU

Thursday, November 14, 2019

San Jose St. at Arizona

C. Conn. St. at Arizona St. (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Towson at Florida (non-bracketed Charleston Classic game)

Penn St. at Georgetown (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

U. of Montana-Western (non-D1) at Idaho St. at 9 p.m.

Long Beach St. at St. Mary’s

Michigan St. at Seton Hall (Gavitt Games-Big East vs. Big Ten)

Friday, November 15, 2019

UC-Irvine at Boise St.

Cal Baptist at California (Empire Classic Regional Round)

BYU at Houston

Monmouth at Kansas at 8 p.m.

FGCU at Mercer

S. Dakota St. at Nebraska

Gardner-Webb at North Carolina

West Virginia at Pittsburgh (Backyard Brawl)

UNLV at UCLA

Missouri St. at Xavier (Charleston Classic non-bracketed game)

Saturday, November 16, 2019

Harvard vs. Buffalo (Toronto, Canada; Hall of Fame Event)

Wofford at Butler (Hall of Fame Classic On-Campus Game)

Marist at Fordham

Nicholls St. at LSU

C. Conn. St. at UMass (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Ole Miss at Memphis

USC at Nevada

N. Colorado at N. Iowa (Cancun Challenge non-bracketed game)

St. Peter’s at Providence

Jacksonville St. at Purdue (Emerald Coast Classic non-bracketed game)

Rutgers vs. St. Bonaventure (Toronto, Canada; Hall of Fame event)

Vermont at St. John’s (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Santa Clara at Stanford

Washington vs. Tennessee (Toronto, Canada; James Naismith Classic-Hall of Fame event)

Columbia at Virginia (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

UT-Martin at Wichita St. (Cancun Challenge non-bracketed game)

Sunday, November 17, 2019

New Mexico St. at Arizona

Rider at Arizona St. (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Little Rock at C. Arkansas

Florida at UConn (Charleston Classic non-bracketed game)

Idaho St. at Washington St.

Marquette at Wisconsin (FS1)

Monday, November 18, 2019

Prairie View A&M at California (Empire Classic Regional Round)

IU-Kokomo (NAIA) at Evansville

Air Force at TCU

S. Utah at UCLA (Maui on the Mainland)

Abilene Christian at UNLV

N. Colorado at W. Virginia (Cancun Challenge non-bracketed game)

Tuesday, November 19, 2019

Nebraska Omaha at Dayton

E. Tennessee St. at Kansas at 8 p.m. (Maui Inv. Campus game)

UT-Martin at N. Iowa (Cancun Challenge non-bracketed game)

Bucknell at Penn St. (NIT Tip-Off campus game)

Merrimack at Providence

Brown at Sacred Heart

Columbia at St. John’s (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Long Beach St. at Seattle

Boston U. at S. Carolina (Cancun Challenge non-bracketed game)

UMES at Stanford

Pepperdine at USC

Vermont at Virginia (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Gardner-Webb at Wichita St. (Cancun Challenge non-bracketed game)

Wednesday, November 20, 2019

BYU at Boise St.

FAU at FGCU at 7 p.m.

St. Mary’s vs. Fresno St. (Sacramento, CA)

Ga. Tech at Georgia (?)

Elon at North Carolina (Battle 4 Atlantis campus game)

Cornell at Syracuse

Rider at UMass (Air Force Tip-Off Campus Round Game)

Texas St. at UNLV

Thursday, November 21, 2019

S. Dakota St. at Arizona

Hofstra at UCLA

2K Empire Classic (4 teams; MSG, NY) California Duke Georgetown Texas

Charleston Classic (8 teams; Charleston, SC) Buffalo UConn Florida Miami (FL) Missouri St. St. Joseph’s Towson Xavier [Bracket announced last year on 7/11/18]

Loyola Marymount vs. Air Force (Junkanoo Jam; Bimini, Bahamas) (FloHoops) $$

Duquesne vs. Indiana St. (Junkanoo Jam; Bimini, Bahamas) (FloHoops) $$

Myrtle Beach Invitational (8 teams; Conway, SC) Baylor Coastal Carolina M. Tenn. St. Miss. St. Ohio Tulane Utah Villanova [Bracket announced last year on 7/11/18]

Friday, November 22, 2019

Morehead St. at Butler (Hall of Fame Classic On-Campus Game)

Southern at Nebraska

Gardner-Webb at S. Carolina (Cancun Challenge non-bracketed game)

Boston U. at W. Virginia (Cancun Challenge non-bracketed game)

2K Empire Classic (4 teams; MSG, NY)

C. Arkansas at Cal Baptist (Empire Classic; Riverside, CA) at 10 p.m.

Georgia St. vs. Prairie View (Empire Classic; Riverside, CA)

Charleston Classic (8 teams; Charleston, SC)

Fresno Pacific (non-D1) at Long Beach St.

Liberty vs. Morgan St. (Islands of the Bahamas Showcase) at 11 a.m. ET

Rice vs. Milwaukee (Islands of the Bahamas Showcase) at 2 p.m. ET

UMKC vs. G. Washington (Islands of the Bahamas Showcase) at 5 p.m. ET

Evansville vs. E. Carolina (Islands of the Bahamas Showcase) at 8 p.m. ET

Jersey Mike’s Jamaica Classic (4 teams; Montego Bay, Jamaica) LSU N. Texas Rhode Island Utah St.

Duquesne vs. Air Force (Junkanoo Jam; Bimini, Bahamas) (FloHoops) $$

Indiana St. vs. Loyola Marymount (Junkanoo Jam; Bimini, Bahamas) (FloHoops) $$

MAAC/A-Sun Challenge (4 teams; Lake Buena Vista, FL) Kennesaw St./Stetson Iona/Monmouth

Myrtle Beach Invitational (8 teams; Conway, SC)

Grand Canyon vs. Valparaiso (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 1 p.m. ET (FloHoops) $$

Fordham vs. Nevada (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 3:15 p.m. ET (FloHoops) $$

Cincinnati vs. Illinois St. (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 5:45 p.m. ET (FloHoops) $$

Bowling Green vs. W. Kentucky (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 8 p.m. ET (FloHoops) $$

Idaho St. at Santa Clara

William & Mary at Stanford (Hall of Fame Classic On-Campus Game)

Temple at USC

Saturday, November 23, 2019

Howard at Ball St.

NJIT at Brown

Arizona St. vs. St. John’s (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Naismith Bracket)

UMass vs. Virginia (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Naismith Bracket)

Columbia vs. Rider (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Springfield Bracket)

C. Conn. St. vs. Vermont (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Springfield Bracket)

3rd Place Game (Empire Classic; Riverside, CA)

Championship Game (Empire Classic; Riverside, CA)

Liberty/Morgan St. loser vs. Rice/Milwaukee loser (Islands of the Bahamas Showcase) at 11 a.m. ET

UMKC/G. Washington loser vs. Evansville/E. Carolina loser (Islands of the Bahamas Showcase) at 2 p.m. ET

Liberty/Morgan St. winner vs. Rice/Milwaukee winner (Islands of the Bahamas Showcase) at 5 p.m. ET

UMKC/G. Washington loser vs. Evansville/E. Carolina loser (Islands of the Bahamas Showcase) at 8 p.m. ET

Jersey Mike’s Jamaica Classic (4 teams; Montego Bay, Jamaica) LSU N. Texas Rhode Island Utah St.

MAAC/A-Sun Challenge (4 teams; Lake Buena Vista, FL) Kennesaw St./Stetson Iona/Monmouth

Grand Canyon/Valparaiso loser vs. Fordham/Nevada loser (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 3 p.m. (FloHoops) $$

Cincinnati/Illinois St. loser vs. Bowling Green/W. Kentucky loser (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 5:30 p.m. (FloHoops) $$

The Citadel at Marist

Robert Morris at Marquette

Utah Valley at N. Dakota St.

Yale at Penn St. (NIT Tip-Off campus game)

Penn at Providence

Chicago St. at Purdue (Emerald Coast Classic non-bracketed game)

SMU at UNLV

Sunday, November 24, 2019

Championship Game (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Naismith Bracket)

Consolation Game (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Naismith Bracket)

Championship Game (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Springfield Bracket)

Consolation Game (Air Force Reserve Tip-Off; Uncasville, CT; Mohegan Sun Arena; Springfield Bracket)

Long Beach St. at Arizona (Wooden Legacy campus game)

Charleston Classic (8 teams; Charleston, SC)

Seventh Place Game (Islands of the Bahamas Showcase) at 11 a.m. ET

Fifth Place Game (Islands of the Bahamas Showcase) at 2 p.m. ET

Third Place Game (Islands of the Bahamas Showcase) at 5 p.m. ET

Championship Game (Islands of the Bahamas Showcase) at 8 p.m. ET

Jersey Mike’s Jamaica Classic (4 teams; Montego Bay, Jamaica) LSU N. Texas Rhode Island Utah St.

Loyola Marymount vs. Duquesne (Junkanoo Jam; Bimini, Bahamas) (FloHoops) $$

Air Force vs. Indiana St. (Junkanoo Jam; Bimini, Bahamas) (FloHoops) $$

Myrtle Beach Invitational (8 teams; Conway, SC)

Grand Canyon/Valparaiso winner vs. Fordham/Nevada winner (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 5:30 p.m. (FloHoops) $$

Cincinnati/Illinois St. winner vs. Bowling Green/W. Kentucky winner (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 8 p.m. (FloHoops) $$

Monday, November 25, 2019

Colorado St. vs. New Mexico St. (Cayman Islands Classic; George Town, CI) at 11 a.m. Loyola (IL) vs. S. Florida (Cayman Islands Classic; George Town, CI) at 1:30 p.m.

George Mason vs. Old Dominion (Cayman Islands Classic; George Town, CI) at 5:00 p.m. Nebraska vs. Wash. St. (Cayman Islands Classic; George Town, CI) at 7:30 p.m.

Fort Myers Tip-Off (Fort Myers, FL) Bradley Northwestern Kansas St. Pittsburgh

Gulf Coast Showcase (8 teams; Estero, FL) Drake Miami O. Northeastern S. Alabama Weber St. Wright St. TBD TBD [Bracket announced last year on 9/6/18]

Hall of Fame Classic (4 teams; Kansas City, MO) Butler Missouri Oklahoma Stanford

Legends Classic (4 teams; Barclay Center, Brooklyn, NY) Auburn New Mexico Richmond Wisconsin

Maui Invitational (Lahaina, Hawaii) BYU Chaminade Dayton Georgia Kansas Michigan St. UCLA Va. Tech

MGM Resorts Main Event (4 teams; Las Vegas, NV) Clemson Colorado TCU Wyoming

7th Place Game (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 1 p.m. (FloHoops) $$

4th Place Game (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 3:15 p.m. (FloHoops) $$

3rd Place Game (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 5:45 p.m. (FloHoops) $$

Championship Game (Paradise Jam; St. Thomas, VI) at 8 p.m. (FloHoops) $$

Arkansas at Ga. Tech

Tuesday, November 26, 2019

UT-Martin vs. Gardner-Webb (Cancun Challenge-Mayan Division) at 12:30 p.m. (FloHoops) $

Boston U. vs. N. Colorado (Cancun Challenge-Mayan Division) at 3 p.m. (FloHoops) $

Wichita St. vs. S. Carolina (Cancun Challenge-Riviera Division) at 6 p.m. (CBSSN)

N. Iowa vs. W. Virginia (Cancun Challenge-Riviera Division) at 8:30 p.m. (CBSSN)

Colorado St./New Mexico St. loser vs. Loyola (IL)/S. Florida loser (Cayman Islands Classic; George Town, CI) at 11 a.m.

Colorado St./New Mexico St. winner vs. Loyola (IL)/S. Florida winner (Cayman Islands Classic; George Town, CI) at 1:30 p.m.

George Mason/Old Dominion loser vs. Nebraska/Wash. St. loser (Cayman Islands Classic; George Town, CI) at 5:00 p.m.

George Mason/Old Dominion winner vs. Nebraska/Wash. St. winner (Cayman Islands Classic; George Town, CI) at 7:30 p.m.

Gulf Coast Showcase (8 teams; Estero, FL)

Hall of Fame Classic (4 teams; Kansas City, MO)

Legends Classic (4 teams; Barclay Center, Brooklyn, NY)

Maui Invitational (Lahaina, Hawaii)

UC Davis at California

Stephen F. Austin at Duke

Arizona St. at Princeton

Brown at UMass-Lowell

Jackson St. at UNLV

Wednesday, November 27, 2019

S. Dakota at Cal Baptist (Summit League/WAC Challenge) at 10 p.m.

Battle 4 Atlantis (8 teams; Paradise Island, Bahamas) Alabama Gonzaga Iowa St. Michigan N. Carolina Oregon Seton Hall So. Miss.

Third Place Game (Cancun Challenge-Mayan Division) at 12:30 p.m. (FloHoops) $

Championship Game (Cancun Challenge-Mayan Division) at 3 p.m. (FloHoops) $

Third Place Game (Cancun Challenge-Riviera Division) at 6 p.m. (CBSSN)

Championship Game (Cancun Challenge-Riviera Division) at 8:30 p.m. (CBSSN)

7th Place Game (Cayman Islands Classic; George Town, CI) at 11 a.m.

5th Place Game (Cayman Islands Classic; George Town, CI) at 1:30 p.m.

Third Place Game (Cayman Islands Classic; George Town, CI) at 5 p.m.

Championship Game (Cayman Islands Classic; George Town, CI) at 7:30 p.m.

Fort Myers Tip-Off (Fort Myers, FL)

Gulf Coast Showcase (8 teams; Estero, FL)

Maui Invitational (Lahaina, Hawaii)

MGM Resorts Main Event (4 teams; Las Vegas, NV)

NIT Season Tip-Off (4 teams; Brooklyn, NY) Oklahoma St. Ole Miss Penn State Syracuse

West Coast Baptist (non-D1) at Idaho St. at 9 p.m.

Maine at Virginia

Thursday, November 28, 2019 (Thanksgiving)

Memphis vs. N.C. State (Barclay’s Center Classic; Brooklyn, NY)

Battle 4 Atlantis (8 teams; Paradise Island, Bahamas)

Creighton vs. Iowa (Las Vegas Invitational; Orleans Arena)

San Diego St. vs. Texas Tech (Las Vegas Invitational; Orleans Arena)

Orlando Invitational (8 teams; Lake Buena Vista, FL) Davidson Fairfield Harvard Marquette Maryland Temple Texas A&M USC

Wooden Legacy (8 teams; Fullerton, CA) Arizona College of Charleston Long Beach St. Penn Pepperdine Providence UCF Wake Forest

Friday, November 29, 2019

Battle 4 Atlantis (8 teams; Paradise Island, Bahamas)

UNC-Wilmington at Boise St.

Emerald Coast Classic (4 teams; Niceville, FL) FSU Purdue Tennessee VCU

Marshall at Florida

Evansville vs. IUPUI (Indianapolis, IN; Bankers Life Fieldhouse)

Las Vegas Invitational (4 teams; Orleans Arena)

Missouri St. at LSU

Third Place Game (NIT Season Tip-Off; Brooklyn, NY)

Championship Game (NIT Season Tip-Off; Brooklyn, NY)

Orlando Invitational (8 teams; Lake Buena Vista, FL)

Wooden Legacy (8 teams; Fullerton, CA)

Saturday, November 30, 2019

Navy at Brown

UNLV at Cincinnati

Emerald Coast Classic (4 teams; Niceville, FL)

E. Carolina at James Madison

Army at Marist

Lipscomb at Xavier

Sunday, December 1, 2019

Jackson St. at Air Force at 4 p.m.

Orlando Invitational (8 teams; Lake Buena Vista, FL)

UNC Wilmington at Stanford

San Jose St. at UCLA

Rhode Island at West Virginia

Wooden Legacy (8 teams; Fullerton, CA)

Monday, December 2, 2019

Miami, FL at Illinois (ACC/Big Ten Challenge)

Clemson at Minnesota (ACC/Big Ten Challenge)

Tuesday, December 3, 2019

Loyola (IL) at Ball St.

Northwestern at Boston College (ACC/Big Ten Challenge)

Coppin St. at E. Carolina

FSU at Indiana (ACC/Big Ten Challenge)

N. Dakota St. at Indiana St.

New Orleans at LSU

Michigan at Louisville (ACC/Big Ten Challenge)

Duke at Michigan St. (ACC/Big Ten Challenge)

Murray St. at Missouri St.

Butler at Ole Miss

Rutgers at Pittsburgh (ACC/Big Ten Challenge)

Arizona St. at San Francisco

Iowa at Syracuse (ACC/Big Ten Challenge)

New Mexico St. at UTEP

Wednesday, December 4, 2019

Merrimack at Brown

UC Riverside at Cal Baptist at 10 p.m.

W. Illinois at Evansville

FGCU at FIU

Nebraska at Ga. Tech (ACC/Big Ten Challenge)

Jacksonville at Marquette

Notre Dame at Maryland (ACC/Big Ten Challenge)

Bradley at Memphis

Santa Clara at Nevada

Ohio St. at North Carolina (ACC/Big Ten Challenge)

Wisconsin at N.C. State (ACC/Big Ten Challenge)

Wake Forest at Penn St. (ACC/Big Ten Challenge)

Virginia at Purdue (ACC/Big Ten Challenge)

California at San Francisco

Green Bay at Xavier

Conference games:

San Diego St. at Colorado St. (MWC)

UNLV at Fresno St. (MWC)

Boise St. at New Mexico (MWC)

Utah St. at San Jose St. (MWC)

Air Force at Wyoming (MWC)

Thursday, December 5, 2019

C. Arkansas at Wichita St.

Friday, December 6, 2019

Idaho St. at Pepperdine

Providence at Rhode Island

USC vs. TCU (Fort Worth Showcase)

Saturday, December 7, 2019

UL-Lafayette at Arizona St.

IUPUI at Ball St.

Arizona at Baylor

Florida at Butler

Nebraska at Creighton

Miami O. at Evansville

Robert Morris at FGCU at 7 p.m.

Colorado at Kansas

Marquette at Kansas St.

Pacific at Long Beach St.

Marist at Navy

E. Tennessee St. at N. Dakota St.

California at Santa Clara

Georgetown at SMU

Utah Valley at S. Utah

Brown at Stony Brook

UTSA at Texas St.

Memphis at UAB

Cal Baptist at UC Irvine

C. Arkansas at Utah

Charlotte at UNC Wilmington

BYU vs. UNLV (Salt Lake City, UT)

George Washington at Valparaiso

Old Dominion at VCU

Cincinnati at Xavier

Conference games:

Nevada at Air Force (MWC)

Colorado St. at Boise St. (MWC)

Fresno St. at Utah St. (MWC)

New Mexico at Wyoming (MWC)

Sunday, December 8, 2019

Liberty vs. Grand Canyon (Jerry Colangelo Classic; Phoenix, AZ; Talking Stick Resort Arena)

Northwestern St. at LSU

Wichita St. at Oklahoma St.

Dayton vs. St. Mary’s (Jerry Colangelo Classic; Phoenix, AZ; Talking Stick Resort Arena)

Texas vs. Texas A&M (Lone Star Showdown; Fort Worth, TX; Dickies Arena) at 3 p.m.

Denver at UCLA

Conference games:

San Jose St. at San Diego St. (MWC)

Monday, December 9, 2019

Tuesday, December 10, 2019

Butler at Baylor (Big East/Big 12 Challenge)

Nevada at BYU

Milwaukee at Kansas at 8 p.m.

Brown at St. John’s

Louisville vs. Texas Tech (MSG, NY; Jimmy V Classic) (ESPN)

Indiana vs. UConn (MSG, NY; Jimmy V Classic) (ESPN)

Wednesday, December 11, 2019

Nebraska-Omaha at Arizona

Prairie View A&M at Arizona St.

Fresno St. at California

Arkansas St. at Missouri St.

Thursday, December 12, 2019

Iowa at Iowa St.

Austin Peay at West Virginia

Friday, December 13, 2019

Prairie View A&M at Loyola Marymount

Saturday, December 14, 2019

Gonzaga at Arizona

Georgia at Arizona St.

Southern at Butler

St. Mary’s at California

Bethune-Cookman at Cal Baptist at 10 p.m.

Villanova vs. Delaware (Newark, NJ; Never Forget Tribute Classic)

Air Force at Denver

Campbell at E. Carolina

Syracuse at Georgetown

Evansville at Green Bay

Oklahoma St. at Houston

UMKC at Kansas

Miss. St. vs. Kansas St. (Newark, NJ; Never Forget Tribute Classic)

Oregon at Michigan

UCLA at Notre Dame

C. Arkansas at Pepperdine

Stony Brook at Providence

Seton Hall at Rutgers

Stanford at San Jose St.

Memphis at Tennessee

Xavier at Wake Forest

Nicholls St. at West Virginia

Sunday, December 15, 2019

Oral Roberts at Iowa

Wofford at North Carolina

Long Beach St. at USC

Gardner-Webb at Va. Tech

Missouri St. at VCU

Monday, December 16, 2019

UC Santa Barbara at Idaho St.

Sun Bowl Basketball Invitational (4 teams; El Paso, TX) Kent St. N.C. A&T UC Irvine UTEP

Tuesday, December 17, 2019

Johnson & Wales (non-D1) at Air Force at 9 p.m.

UMES at E. Carolina

Providence vs. Florida (Naismith Basketball Hall of Fame Game; New York, NY)

Evansville at Jacksonville St.

Grambling St. at Marquette

Purdue at Ohio

San Francisco at Stanford

Sun Bowl Invitational (4 teams; El Paso, TX)

Wednesday, December 18, 2019

St. Mary’s vs. Arizona St. (Basketball Hall of Fame Showcase; Talking Stick Arena; Phoenix, AZ)

Southern at Cal Baptist at 10 p.m.

Incarnate Word at C. Arkansas

VCU at Charleston

Tennessee at Cincinnati

Ball St. at Ga. Tech (non-bracketed Diamond Head Classic game)

North Carolina at Gonzaga

E. Tennessee St. at LSU

New Hampshire at Marist

FGCU at S. Dakota St.

Oakland at Syracuse

Pacific at UNLV

Kentucky vs. Utah (Las Vegas Showcase; Las Vegas, NV)

Stony Brook at Virginia

W. Carolina at Xavier

Thursday, December 19, 2019

S. Utah at Long Beach St.

Friday, December 20, 2019

Texas A&M-Corpus Christi at C. Arkansas

SMU at Georgia

N. Dakota St. at Marquette

Saturday, December 21, 2019

Drake at Air Force at 2 p.m.

Belmont vs. Alabama (Huntsville, AL)

St. John’s vs. Arizona (San Francisco, CA)

Creighton at Arizona St.

Marist at Bethune-Cookman

California vs. Boston College (San Francisco, CA)

Colorado vs. Dayton (United Center; Chicago Legends Showcase)

Murray St. at Evansville

TBA vs. Florida (Orange Bowl Classic; Sunrise, FL)

Cincinnati vs. Iowa (United Center; Chicago Legends Showcase)

St. Louis vs. Kansas St. (Sprint Center; Kansas City)

Utah Valley at Long Beach St.

Presbyterian at Michigan

Oklahoma St. vs. Minnesota (Bok Center; Tulsa, OK)

N. Dakota at Nebraska

St. Mary’s vs. Nevada (San Francisco, CA)

Indiana vs. Notre Dame (Crossroads Classic; Indianapolis, IN)

Kentucky vs. Ohio St. (CBS Sports Classic; T-Mobile Arena, Las Vegas, NV) (CBS)

Missouri St. at Oral Roberts

Idaho St. at Pacific

Texas at Providence

Butler vs. Purdue (Crossroads Classic; Indianapolis, IN)

Stanford vs. San Diego (Al Attles Classic; San Francisco, CA)

N. Florida at Syracuse

Colorado St. at Tulsa

North Carolina vs. UCLA (CBS Sports Classic; T-Mobile Arena, Las Vegas, NV) (CBS)

Robert Morris at UNLV

LSU at USC (Staples Center-HoopHall/Naismith Memorial Basketball Hall of Fame Classic)

San Diego St. vs. Utah (Staples Center-HoopHall/Naismith Memorial Basketball Hall of Fame Game)

UNC Wilmington at Vanderbilt

Kansas at Villanova (Big East/Big 12 Challenge) (Fox/FS1)

VCU at Wichita St.

West Virginia at Youngstown St.

Sunday, December 22, 2019

Hawaiian Airlines Diamond Head Classic (8 teams; Honolulu, HI) Ball St. Boise St. Ga. Tech Hawaii Houston Portland UTEP Washington

Miss. Valley St. at Cal Baptist at 10 p.m.

Charlotte at E. Carolina

Xavier at TCU

Monday, December 23, 2019

Hawaiian Airlines Diamond Head Classic (8 teams; Honolulu, HI)

Tuesday, December 24, 2019 (Christmas Eve)

Wednesday, December 25, 2019 (Christmas)

Hawaiian Airlines Diamond Head Classic (8 teams; Honolulu, HI)

Thursday, December 26, 2019

Friday, December 27, 2019

Saturday, December 28, 2019

Texas Southern at Arizona St.

UL-Monroe at Butler

Ottawa U. (AZ) (non-D1) at Cal Baptist at 10 p.m.

Marist at Columbia

Brown at Duke

E. Kentucky at E. Carolina

Long Beach St. at Florida

C. Arkansas at Marquette

C. Michigan at Purdue

Niagara at Syracuse

Wisconsin at Tennessee

CS Fullerton at UCLA

E. Michigan at UNLV

Conference games:

Idaho at Idaho St. (Big Sky) at 9 p.m.

Sacramento St. at Montana St. (Big Sky)

E. Washington at Weber St. (Big Sky)

Sunday, December 29, 2019

Harvard at California

TBA v. Duquesne (Cleveland Showcase; Cleveland, OH)

Kennesaw St. at Iowa

Liberty at LSU

Umass Lowell at Michigan

Texas A&M Corpus Christi at Nebraska

W. Virginia vs. Ohio St. (Cleveland Showcase; Cleveland, OH)

Kansas at Stanford

FGCU at USC

Navy at Virginia

Monday, December 30, 2019

Yale at North Carolina

Conference games:

E. Washington at Idaho St. (Big Sky) at 9 p.m.

N. Arizona at Montana St. (Big Sky)

Idaho at Weber St. (Big Sky)

Tuesday, December 31, 2019

UC Riverside at Air Force at 4 p.m.

Wednesday, January 1, 2020

Conference games:

Wyoming at Boise St. (MWC)

Colorado St. at Nevada (MWC)

Fresno St. at San Diego St. (MWC)

New Mexico at San Jose St. (MWC)

Utah St. at UNLV (MWC)

Thursday, January 2, 2020

Rhode Island at Brown

Conference games:

SEMO at Austin Peay (OVC)

SIU-Edwardsville at Belmont (OVC)

UT Rio Grande Valley at Cal Baptist (WAC) at 10 p.m.

Utah Valley at Chicago St. (WAC)

Tennessee Tech at E. Kentucky (OVC)

Liberty at FGCU (A-Sun) at 7 p.m.

C. Arkansas at Houston Baptist (Southland)

Jacksonville St. at Morehead St. (OVC)

UT-Martin at Murray St. (OVC)

Montana St. at N. Colorado (Big Sky)

E. Illinois at Tennessee St. (OVC)

Seattle U. at UMKC (WAC)

Friday, January 3, 2020

Saturday, January 4, 2020

UC Irvine at Harvard

Cal State Los Angeles (D2) at Long Beach St.

Conference games:

UT-Martin at Austin Peay (OVC)

E. Illinois at Belmont (OVC)

New Mexico St. at Cal Baptist (WAC) at 10 p.m.

Grand Canyon at CS Bakersfield (WAC)

McNeese St. at C. Arkansas (Southland)

Seattle U. at Chicago St. (WAC)

Wyoming at Colorado St. (MWC)

Jacksonville St. at E. Kentucky (OVC)

Lipscomb at FGCU (A-Sun) at 7 p.m.

San Jose St. at Fresno St. (MWC)

Alabama A&M at Grambling (SWAC)

Tennessee Tech at Morehead St. (OVC)

SEMO at Murray St. (OVC)

Boise St. at Nevada (MWC)

Weber St. at N. Arizona (Big Sky)

Idaho St. at Sacramento St. (Big Sky)

Montana St. at S. Utah (Big Sky)

SIU-Edwardsville at Tennessee St. (OVC)

Utah Valley at UMKC (WAC)

Air Force at UNLV (MWC)

San Diego St. at Utah St. (MWC)

Sunday, January 5, 2020

Monday, January 6, 2020

Alabama St. at Grambling (SWAC)

Tuesday, January 7, 2020

Johnson & Wales (non-D1) at Brown

Wednesday, January 8, 2020

Conference games:

Utah St. at Air Force (MWC)

UNLV at Boise St. (MWC)

Cal Baptist at Cal State Bakersfield (WAC)

Long Beach St. at CS Northridge (Big West)

Fresno St. at New Mexico (MWC)

C. Arkansas at New Orleans (Southland)

Nevada at San Jose St. (MWC)

San Diego St. at Wyoming (MWC)